Televizyon

TRT Eurovision Yarışması için ne karar verdi?

TRT, oylama sistemindeki adaletsizliği eleştirerek 2013 yılından bu yana katılmama kararı aldığı Eurovision Şarkı Yarışması’na organizasyonu gerçekleştiren EBU ile yapılan görüşmelerin ardından 2016 yılında yeniden katılma kararı aldı.

Türkiye ’nin 1975 yılından bu yana katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki oylama sistemindeki adaletsizlik gerekçesiyle TRT yönetimi 2013 yılında yarışmaya katılmama kararı almıştı.

Yarışmaya 2014 ve 2015 yıllarında da katılmayan TRT yönetimi ile yarışmanın organizasyonunu yapan Avrupa Yayın Birliği (EBU) arasında son dönemde yeni görüşmeler yapıldı.

Eski TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin döneminde EBU yönetiminin Türkiye’den özür dilemesine karşın eleştirilen konularda herhangi bir adım atılmaması nedeniyle gerilen ilişkiler yeni TRT Genel Müdürü Şenol Göka döneminde yapılan görüşmeler neticesinde düzeldi. TRT yönetiminin yarışmaya katılmama gerekçesi olan oylama sistemindeki adaletsizlikle ilgili olumlu adımlar atıldı. Bu kapsamda 2015 yılındaki başvuru süresinin geçmiş olması nedeniyle TRT yönetimi 2016 yılındaki yarışmaya tekrar katılma kararı aldı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Eurovision Şarkı Yarışması organizasyonu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın büyük bir kaynak gerektirdiğini ve bu kaynakların doğru kullanılmasının şart olduğunu ifade eden Göka, “Sadece oylama sistemi değil, ahlaki sisteme ilişkin de bazı sorunlar vardı. Son yıllarda bazı konular öne çıkmaya başlamıştı. Bunlara ilişkin eleştirilerimiz vardı. Bunlar konusunda karşılıklı yol alındı” dedi. Avrupa’daki pek çok ülkenin EBU’nun yönetiminden memnun olmadığını, kaynakların kullanımı konusunda eleştiriler getirildiğine dikkat çeken  Göka, “İtalya, Romanya gibi ülkelerin de benzer eleştirileri var. Bulgaristan da çekilmeyi tartıştı. Ancak yapılan görüşmelerin ardından talepler yerine getirilecek ve katılacağız” dedi.

Eurovision Şarkı Yarışması’nda farklı bir heyecan yaşandığını söyleyen Göka, amacın birincilik olmadığını, alınacak derecenin çok fazla ciddiye alınmaması gerektiğini kaydederek “Maçlarda nasıl hakem hatasından bir takım küser, tepki gösterir ama sonra Avrupa kupalarına yine katılırsa, burada da öyle bir durum söz konusu” yorumunu yaptı.

Eurovision’da Türkiye 2003’te Sertap Erener’in “Everyway That I Can” adlı şarkısıyla birinci olmuştu. 2014’te gerçekleştirilen son Eurovision müzik yarışmasında ise Avusturyalı transeksüel şarkıcı Conchita Wurst birinci olmuş ve yarışma yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu