Yazarlarımız

TRT World Türkiye’nin en önemli projesi

Lafı hiç eğip bükmeden söyleyeyim, Türkiye’nin bana göre en büyük projesi ne 3. Havalimanı, ne açılan köprüler…30 Haziran 2015’te normal yayına geçen TRT World, sadece TRT Kurumu’nun değil Türkiye’nin en önemli projesidir desem karnım ağrımaz.

Çünkü, TRT World, bizim ülke olarak dünyadaki yalnızlığımızı, kamuoyu oluşturma konusundaki sıkıntımızı ve kendimizi dünyaya ifade etmek bakımından yıllarca eksikliğini hissettiğimiz açığı kapatmaya aday. Habercilik adı altında algı operasyonları ve manipülasyonlarla dünyayı yönlendiren küresel güce karşı koymak için elimizdeki en etkili  silah.

TRT World’ün BBC, Bloomberg, CNN ve Al Jazeera gibi kanallarda çalışmış tecrübeli ekran yüzlerini bünyesine katması ekrandan yansıttığı profesyonelliğin ve de ciddiyetin önemine işaret ediyor. Harcanan her kuruş için helal olsun demek geliyor içimden. TRT World’ü ülkeye kazandıran, emeği geçen herkese müteşekkir olmalıyız.

EKRANLARIN SIT-COM’A İHTİYACI VAR

TV dünyasının yeni sezonu başladı. Her akşam ekrana gelen yeni ve iddialı dizilerin varlığı bunu zaten teyit ediyor. Her akşam kıran kırana bir reyting savaşı veriyor yapımlar.

Yeni sezonun diğer dikkati çeken tarafı da yarışma programlarının sayısının her geçen gün artması. Ama kesinlikle şu bir gerçek ki yarışma programları dizilerin alternatifi değil. Dizilerin alternatifi olabilmeyi gerçekten başaran tek yarışma Survivor olabildi bugüne kadar.

Yarışmalar daha çok ya erken saatlerde ya da PT2 denilen dizilerin yayınlanmasından sonraki saatlerde ekranda yer bulabiliyor.

Bir TV izleyicisi olarak ekranda gördüğüm en büyük eksikliğin sit-com’lar olduğunu düşünüyorum… TV ekranlarında şöyle eskilerden Tatlı Hayat, Bir Demet Tiyatro, Avrupa Yakası tadında sit-com görememek büyük eksiklik. Bakalım, hangi kanal bu kulvardaki boşluğu görüp hamle yapacak?

 

TWITTER’IN ASIL YAPMASI GEREKEN İŞ

Sosyal medya mecralarının yeni özelliklerini duyurdukları haberlere alıştık. Gün geçmiyor ki bir sosyal medya, kullanıcılara yeni bir özelliğini duyurmasın.

Twitter, bu yeniliklerden birini geçtiğimiz günlerde duyurdu. 140 karakter sınırlamasıyla ilgili yapılan bazı paylaşımlar, artık 140 karakterden düşmeyecek. Bu da kullanıcıya belli oranda manevra alanı sağlayacak.

Bence Twitter’ın bu tür yeniliklerden öte daha önemli sorunları var. Twitter, ünlülerin ve fenomenlerin dışında takipçi zenginliğini yeterince sağlayamadığı için milyonlarca verimsiz kullanıcıyı bünyesinde barındıran büyük bir mecra. Bu sorun hem geçirilen süre hem de dinamizm açısından Twitter’ın en büyük sorunu. Bu sosyal medyada milyonlarca edilgen kullanıcı var. Twitter, milyonlarca kullanıcısını bu edilgen pozisyondan bir türlü kurtaramadı. Çünkü milyonlarca kullanıcı için takipçi sayısının düşük kalması kullanıcı motivasyonunu olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Twitter, göstermelik yeniliklerden çok asıl mesaisini bu konuya harcamalı. Yoksa bu gidişle milyonlarca verimsiz ve devamsız hesap, Twitter’ın en büyük derdi olacak.

ŞADAN KABA/MEDYABEY

Twitter.com/sadankaba2

sadankaba@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu