Medya

TRT World’ün serbest bırakılan Myanmar ekibi İstanbul’a döndü

Arakanlı Müslümanların dramını belgeselleştirmek için Myanmar’da bulunan, 27 Ekim 2017 tarihinde İnsansız Hava Aracı (İHA) ile gerçekleştirecekleri çekim öncesinde polis tarafından gözaltına alınan 4 kişilik ekipten, TRT World çalışanı Malezya vatandaşı muhabir Mok Choy Lin ile Myanmar vatandaşı tercüman Aung Naing Soe bu sabah İstanbul’a ulaştı.

THY’nin tarifeli uçağı ile sabah 8:30 sularında İstanbul’a iniş yapan Mok Choy Lin ve Aung Naing Soe’yi Atatürk Havalimanı’nda TRT World ekibi ve gazetecilerden oluşan kalabalık karşıladı.

Havalimanı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Choy Lin, kendileri için ilk günden itibaren tüm imkanlarını seferber eden TRT World, TRT ve Türkiye devletine teşekkürlerini iletti: “Gözaltına alındığımız 27 Ekim tarihinden bu yana Türkiye’deki herkes, bizlerin iyi olması ve serbest bırakılmamız için çok çaba sarf ettiler. Bizleri yalnız bırakmadıkları için Türkiye devleti ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile TRT World ekibi başta olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Arakanlı Müslümanlar ile ilgili belgesel çekimleri için gittiğimiz Myanmar’da kullanacağımız İHA ile ilgili herhangi bir eksik belge olmamasına rağmen, yerel kolluk güçleri tarafından gözaltına alındık ve 2 ay hapis cezasına çarptırıldık. Hakkımızdaki ikinci suçlama ‘İthalat ve İhracat Kanunu ve Göçmenlik Yasaları’, 16 Kasım’daki ikinci duruşmada mahkemece düşürüldü. Serbest kaldığımız ve Türkiye’ye döndüğümüz için çok mutluyum,” dedi.

TRT World’ün Myanmar ekibinin tercümanlığını üstlenen Myanmarlı Müslüman Aung Naing Soe ise son üç ayda kendilerine yardımını esirgemeyen ilgili yetkililere teşekkür etti: “İki ayı aşan tutukluluk süresinin ardından 29 Aralık tarihinde serbest bırakıldık. İlk günden bugüne desteğini yanımızda hissettiğimiz Türk halkına teşekkürlerimi sunarım.”

TRT World ekibinin tutuklanma sürecinde neler yaşanmıştı?

27 Ekim 2017

Arakanlı Müslümanların yaşadığı büyük dram ve acıları belgeselleştirmek için Myanmar’da bulunan Malezya vatandaşı muhabir Mok Choy Lin, Singapur vatandaşı kameraman Lau Hon Meng ile Myanmar vatandaşları tercüman Aung Naing Soe ve sürücü Hla Tin’den oluşan TRT World ekibi, 27 Ekim 2017 tarihinde; başkent Naypyitaw’da, insansız hava aracı (İHA) ile gerçekleştirecekleri çekim öncesinde gözaltına alındı.

10 Kasım 2017

Belgeselle ilgili gerçekleştirilecek çalışmaların detaylarının Myanmar Bilgi Bakanlığı ile paylaşılmasına rağmen, TRT World ekibi ilk kez çıkarıldıkları mahkemece 2 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Gözaltına alındıkları tarihten bu yana ilk kez 10 Kasım 2017 tarihinde mahkemeye çıkarılan TRT World ekibinin hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin yerel mahkeme, “Havacılık Kanunlarının ihlali” açıklamasını yaptı.

26 Aralık 2017

Aynı ekip, daha sonra 4-11-20 ve 26 Aralık 2017 tarihlerinde ek suçlamalardan mahkemeye çıkarıldı. Mok Choy Lin ve Lau Hon Meng İhracat-İthalat ile Göçmenlikle ilgili yasaların ihlali suçundan yargılanırken, Myanmar vatandaşı Aung Naing Soe ve Hla Tin ithalat suçuna iştirak etmeden yargılandı. 26 Aralık tarihli duruşmada Havacılık Kanunu’nun dronun uçurulmasının yanısıra yasadışı ülkeye sokulmasını da kapsadığını, bu nedenle aynı suçtan İthalat-İhracat Kanunları ihlali gerekçesiyle ikinci bir yargılama ve cezalandırmanın Myanmar yasalarınca mümkün olmayacağını savunarak davanın düşürülmesi talep edildi. Hakim ekibe yöneltilen ek suçlamaları ulusal güvenliğe zarar verme niyeti bulunmadığı ve ülkeler arasındaki ikili ilişkileri geliştirme amacıyla düşürmüş, ve TRT World ekibinin serbest bırakılması kararını onayladı.

29 Aralık 2017

Ruhsatsız İHA (drone) bulundurmaktan 2 ay hapse mahkûm edilen TRT World çalışanı Mok Choy Lin ve belgesel ekibinde yer alan diğer 3 kişi 29 Aralık Cuma günü serbest bırakıldı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu