Televizyon

TRT’den dikkat çeken uygulama… Artık yayınlanmayacak!

Türkiye-ABD arasında yaşanan kriz, sonunda TRT’yi harekete geçirdi. TRT 1 kanalında pazar sabahları çok uzun yıllardır devam eden Western-Kovboy film kuşağı kaldırıldı. TRT, 1980’lerden beri yayınladığı ABD menşeili kovboy filmi kuşağını kaldırdı. Uygulama geçtiğimiz pazar günü başladı. TRT, kovboy filmi yerine “Beni Böyle Sev” dizisinin tekrarını yayınladı.

ABD’NİN KRİZ ÜRETEN TAVRI ETKİLİ OLDU

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) her Pazar sabahı TRT 1 kanalından saat 09:55’te kovboy filmi yayınlama geleneğine son verdi.

1980’li yıllardan beri yayınlanan ve “Western Kuşağı” olarak bilinen saatte bundan böyle “Ev Sineması” kuşağı yayınlanacağı haber veriliyor. Bu kuşaktaki filmlerin tamamı TRT ve Kültür Bakanlığı destekli Türk filmlerinden oluşacak. Kuşağın ilk filmi de, önümüzdeki pazar günü yayınlanacak olan Ya Nasip Ya Kısmet olacak.

YAYINLANAN SON FİLM JOHN WAYNE’İN “KİN TUZAĞI” OLDU

TRT, son olarak 19 Ağustos’ta John Wayne’in baştolünde oynadığı 1971 yapımı “Kin Tuzağı” filmini yayınlamıştı. Dün, yani 26 Ağustos Pazar günü kovboy filmi yayınlamayan TRT, bunun yerine “Beni Böyle Sev” dizisinin tekrarını ekranlara getirdi.

TRT TEPKİSİZ KALMADI

TRT’nin aldığı bu kararda, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Rahip Brunson” krizi olarak bilinen gerilim nedeniyle Türkiye’ye karşı başlattığı düşmanca tavrın ve Türk ekonomisini hedef almasının etkili olduğu konuşuluyor.

YÜKSEL AYTUĞ KONUYU GÜNDEME GETİRMİŞTİ

TRT’ye sosyal medyadan söz konusu kovboy filmlerini yayınlamaması için büyük tepkiler gelmiş, konuyu köşesine taşıyan Sabah gazetesi TV yorumcusu Yüksel Aytuğ da Western Kuşağı’nı eleştiren bir okur mektubunu yayınlamıştı. Aytuğ, mektupta geçen  “Kovboy filmlerinin bir misyonu vardı. Masumları düşmanlaştırıp öldürüyor ve sonra da kendilerini kahraman ilan ediyorlardı. Artık bu duruma son verilmelidir. TRT bu hassasiyeti göstermelidir” mesajını okurlarıyla paylaşmıştı.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı