Gündem

TRT’den tepki alan “Pusula Doğu” belgeseli açıklaması

TRT Belgesel kanalında yayınlanan ‘Pusula Doğu’ isimli programla ilgili TRT’den yazılı açıklama geldi. Söz konusu belgeselde Suriyeli bir çocuğa sorulan “savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?” sorusuna, çocuğun verdiği “kontrol noktasında kendimi patlatırdım”şeklindeki cevabı büyük tepki çekmişti.

Kamuoyunda duyarlılığa neden olan belgesel için TRT’den cevap gecikmedi.

TRT’den yapılan açıklamada “Pusula Doğu” belgeselinin fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkinin kurguymuş gibi algılanmasının sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmeyeceği belirtildi. Açıklamada TRT’nin milli ve manevi değerleri gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyeceği ifadesine yer verildi.

Açıklamada, kurumun kamu yayıncılığı bilinci ve sorumluluğu ile hareket ettiği, tüm yayınlarını geçmişte olduğu gibi bugün de büyük bir titizlik ve özveriyle gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

ÇOCUKLARI SAVAŞA ÖZENDİRİYOR İDDİASI

Her gün yüzlerce programın üretildiği bu büyük yapı içinde yayınlarla ilgili eleştirilerin her zaman olabileceğine işaret edildi. Açıklamada, TRT Belgesel kanalında yer alan “Pusula Doğu” belgeselinin fragmanında babası öldürülen küçük bir kız çocuğunun söylemlerinin, “çocukları savaşa özendiriyormuş” gibi çarpıtılması üzerinden bazı çevrelerce eleştiri odağı haline getirildiği belirtildi.

PUSULA DOĞU BELGESELİ İÇİN TRT’DEN YAPILAN AÇIKLAMA:

“Bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez. Bu nedenle belgesel fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkiyi bir kurguymuş gibi algılayıp, algılatıp insanların aklını karıştırmak sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmez. TRT her zaman milli ve manevi değerlerimizi gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyerek insanımıza ve ülkemize hizmete devam edecektir.”

BELGESEL SOSYAL MEDYADA TEPKİ ALDI

Pusula Doğu’ya sosyal medyadan yoğun bir itiraz yükseldi. Belgeselin fragmanı adeta paylaşım rekoru kırdı. Belgesele tepkiler artınca TRT açıklama yapmak durumunda kaldı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu