Gündem

Trump Clinton’u neden hapis ile tehdit etti?

Son yılların canlı yayında “en saygısız ve en sert” tartışması olduğu iddia edilen o söz düeollusu ABD başkanlık yarışındaki iki liderden geldi. Hillary Clinton ve Donald Trump canlı yayında kozlarını çok sert bir biçimde paylaştılar. Trump’ın hapis tehtidi ise milyonları şoke eden bir gelişmeydi.

8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan ABD’de  58. Başkanlık Seçimlerine yalnızca bir ay gibi kısa bir süre kala başkanlık savaşında taraflar ellerindeki son kozları da ortaya koymaya başladı. Demokratların adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı iş adamı Donald Trump; en son Minnesota eyaletindeki Washington Üniversitesinde ikinci kez canlı yayında karşı karşıya geldiler ve milyonları şok eden bir tartışmaya imza attılar. 1,5 saat süren canlı yayında salonda bulunan konukların yönelttiği ve sosyal medyadan gönderilen soruları yanıtlarken tartışmayı damgayı vuran sözler ard arda geldi:

Tartışmanın ilk bölümünde geçtiğimiz hafta medyada geniş bir şekilde yer alan Trump’ın 2005 yılında içinde kadınlarla ilgili “müstehcen” ve “kaba” ifadelerinin yer aldığı video hakkında konuşuldu. Clinton bu kozu kullanmakta kararlıydı ve Trump’ın kadınlar ve farklı etnik kimliklere mensup insanlarla ilgili birçok kez benzer ifadeler kullandığını ve özür dilemediğini hatırlattı. Trump’ın “alternatif bir evrende yaşadığını” ve onun “ırkçı bir yalancı” olduğunu iddia eden Clinton’a Trump önce sözlerinden dolayı özür diledi ardından da Clinton’a, eşi Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde Beyaz Saray’da yaşanan “Monika Lewinsky skandalı” hatırlatarak karşı atağa geçti.

Trump’ın sözleri bununla da bitmedi. Clinton’a elektronik postaların silinmesi olayı üzerinden ithamlarda bulunan Trump, konunun çok ciddi olduğunu ve Clintonun alanen bir suç işlediğini belirterek; başkan olması halinde konuyla ilgili özel bir yargıcı görevlendireceğini anlatan Trump, Beyaz Saray’da olması halinde Clinton’ın hapse gireceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu