Gündem

Trump’ın eski danışmanından koronavirüs komplo teoricilerini heyecanlandıran flaş iddia…Salgın Bill Gates’in işi mi?

ABD’de koronavirüsün kaynağı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. ABD istihbarat kaynakları virüsün biyolojik silah mı yoksa labaratuvar ortamında yaşanan bir beceriksizlikten mi kaynaklandığını araştırırken bir ilginç iddia da ABD Başkanı Trump’ın eski danışmanı Roger Stone’dan geldi. Stone, salgının küreselciler tarafından insanlara mikroçip takmak için çıkarılmış olabileceğini söyleyerek Bill Gates’i işaret etti.

SALGINI BILL GATES İNSANLARA MİKROÇİP TAKMAK İÇİN YAYDI İDDİASI

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı Roger Stone, koronavirüs salgınını Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in geliştirmiş olabileceğini iddia etti. Bir radyo programına konuşan Stone, Gates’in bu salgının yaratım ve yayılım sürecindeki rol oynayıp oynamadığının tartışmaya açık olduğunu belirtti. Stone, ‘Gates ve diğer küreselciler salgını aşıları zorunlu hale getirmek ve insanlara mikroçip takmak için kullanıyor’ ifadelerini kullanması dikkat çekti.

ABD istihbaratının, dünya çapında salgına yol açan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin’deki bir laboratuvardan çıkmış olma ihtimalini araştırdığı haber veriliyor. Amerikan istihbarat kaynakları, Çin’in virüsü biyolojik silah olarak geliştirdiğinin düşünülmediğini fakat laboratuvar ortamında üzerinde çalışılırken yapılan bir hata ya da biyolojik materyalin kötü muhafazası sonucu çalışanlara bulaşarak dışarı çıkmış olabileceğini ifade ediyorlar.

CNN International kanalında yer alan habere göre, ABD istihbarat ve ulusal güvenlik kurumları, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görüldüğü için orada ortaya çıktığı sanılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) aslında Vuhan’daki bir laboratuvardan yanlışlık sonucu çıkıp insanlara bulaşmış olma ihtimali üzerinde duruyor.

CNN’e konuşan Amerikan istihbarat kaynakları, Çin’in virüsü biyolojik silah olarak geliştirdiğinin düşünülmediğini fakat laboratuvar ortamında üzerinde çalışılırken yapılan bir hata ya da biyolojik materyalin kötü muhafazası sonucu çalışanlara bulaşarak dışarı çıkmış olabileceğini belirtti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, konuyla ilgili görüşünün sorulması üzerine, “Her geçen gün bu hikayeyi daha ve daha fazla duyuyoruz. Bu korkunç durumla ilgili esaslı bir araştırma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

VUHAN’DAKİ LABORATUVAR ŞÜPHELERİN ODAĞINDA

Washington Post gazetesi, 14 Nisan’da yayımladığı haberde, ABD’nin Pekin Büyükelçiliğinin 2018’de Dışişleri Bakanlığına gönderdiği şifreli yazışmalarda, yarasalardaki beta koronavirüsler üzerine araştırmalar yapan Vuhan Viroloji Enstitüsü Laboratuvarı’ndaki güvenlik ve sağlık şartlarından duyulan endişeyi dile getirdiği kaydetti.

Haberde, ABD’nin Vuhan Başkonsolosu Jamison Fouss ile Büyükelçilik Danışmanı Rick Switzer’ın 27 Mart 2018’de laboratuvara düzenledikleri ziyaretin ardından, Dışişleri Bakanlığına “hassas” ibareli iki şifreli mesaj gönderdiği, bu mesajlarda “burada incelenen yarasalardan SARS’a benzer bir koronavirüsün laboratuvar çalışanlarına geçip onlardan başkalarına bulaşabileceği” uyarısında bulunduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da söz konusu yazışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, bunların yeni tip koronavirüsün laboratuvardan çıktığına dair doğrudan kanıt olmadığını ancak dikkate alınması gerektiğini belirterek “Çin Komünist Partisi, salgının başlangıcında en ihtiyaç duyulan anda Amerikalılara erişim sağlamadı. Bu laboratuvarı biliyoruz, vahşi hayvan pazarlarını biliyoruz, virüsün Vuhan’dan çıktığını da biliyoruz. Bunları bir araya getirdiğimizde bazı sonuçlar çıkarabiliriz ancak daha bilmediğimiz çok şey var. Bu soruların yanıtını almamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu