GündemManşet

Trump’ın korkutan Kudüs planı!

Bugün yeminini ederek Başkanlık koltuğunda resmen yerini alacak olan Trump’ın Kudüs ile ilgili vaadlerini Kudüs İşleri Bakanı ve Kudüs Valisi Hüseyni, Balfour’un Filistin planına benzettiğini açıkladı..

Hüseyni “100 yıl önce Yahudilere hakları olmayan ve sahip olmadıkları bir Yahudi devleti kurmaları için Filistin’de hak tanıyan Balfour vaadi vardı. Şimdi ise Trump vaadi var” diyerek ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarını “İkinci Balfour Deklarasyonu” şeklinde niteledi.

Kudüs İşleri Bakanı ve Kudüs Valisi Adnan el-Hüseyni, “100 yıl önce Yahudilere hakları olmayan ve sahip olmadıkları bir Yahudi devleti kurmaları için Filistin’de hak tanıyan Balfour vaadi (deklarasyonu) vardı. Şimdi ise Trump vaadi var. Öyle görünüyor ki her 100 yılda bir acılarımıza acı katacak kişiler gelecek. Trump Kudüs’ün dünya için ne anlama geldiğini bilmiyormuş gibi görünüyor. Bu sebeple ona bu adımı atmaması yönünde talepler iletiliyor.” yorumunu yaptı.

 

Balfour Deklerasyonu nedir?

İngiliz savaş kabinesinde dönemin Dışişleri Bakanı Arthur Balfour, 2 Kasım 1917’de, dönemin siyonist liderlerinden Lord Rothschild’e bir mektup göndermiş ve mektupta Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması konusunda İngiliz hükümetinin destek vereceğini bildirmişti. Tarihe Balfour Deklerasyonu adıyla geçen mektup daha sonra Fransa, İtalya ve ABD’nin de destek almıştı.

Gösterişli yemin töreni

ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, ABD kongresinde düzenlenecek şaşalı yemin töreninin ardından 8 yıldır Barack Obama’dan görevi devralarak Beyaz Saray’a taşınacak. Törene 900 bine yakın kişinin katılması bekleniyor. Yaklaşık 200 milyon dolarlık bir maliyete mal olan yemin töreninde Obama ve ailesi başta olmak üzere ABD’nin sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim ve çeşitli ülkelerin temsilcileri de hazır  bulunacak.

Trump, İncil üzerine el koyarak “ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.”  diyerek yemin edecek.

 

Başa dön tuşu