Medya

TÜGVA belgelerini yayınlayarak gündem olan gazeteci Metin Cihan hakkında hapis istemi

Devlet içindeki kadrolaşmayı gösterdiği öne sürülen TÜGVA belgelerine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede belgelerin tahrif edildiği belirtilirken belgeleri sızdıran ve paylaşan iki isim hakkında hapis cezası talep edildi.

İktidara yakın isimlerin yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili belgeleri paylaşan gazeteci Metin Cihan’ın 6 yıla kadar hapsi istendi.

Belgeleri TÜGVA’ya ait bilgisayarlardan edinerek Cihan’a ulaştıran eski TÜGVA yöneticisi Ramazan Aydoğdu’nun ise 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede söz konusu belgelerin içeriklerine müdahale edildiği savunuluyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan Metin Cihan, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’, tutuklu Ramazan Aydoğdu ise ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ ve ‘sistemi engelleme, bozma verileri yok etme veya değiştirme’ ile suçlanıyor.

ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere göre iddianamede Ramazan Aydoğdu’nun suçlamaları kabul etmediği de belirtiliyor.

Cihan’ın paylaştığı belgelerde kamu kurumları, emniyet ve orduya yerleştirilecek TÜGVA üyeleriyle ilgili bazı listeler yer alıyordu. Cihan, belgelere ilişkin ilk paylaşımında “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” ifadelerini kullanmıştı.

Hakkındaki davaya ilişkin bugün Twitter’dan uzun bir ‘flood’ paylaşan Cihan, ifşa sürecinde yaşananları da tüm detaylarıyla anlattı ve kendisini ilginç bir mahkeme sürecinin beklediğini söyledi

Hakkındaki davaya ilişkin bugün Twitter'dan uzun bir 'flood' paylaşan Cihan, ifşa sürecinde yaşananları da tüm detaylarıyla anlattı ve kendisini ilginç bir mahkeme sürecinin beklediğini söyledi. 👇

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu