Televizyon

Türk formatı 40’ın büyük başarısı…Cannes’te 11 format arasına girdi

Yüzde yüz Türk formatı olarak dikkat çeken, CnnTürk ekranlarında yayınlanan 40 programının büyük başarısı... Cannes'te 11 program arasına seçildi.

40 formatı, dünyada Televizyon endüstrisinin en önemli format ve drama fuarı olarak bilinen, yılda iki kez Fransa Cannes’da düzenlenen Mip Format fuarında yüzlerce ülkeden katılan formatlar arasında “özgün Türk formatı” olarak gösterilmeye hak kazandı.

TALK SHOW KATEGORİSİNDE DİKKAT ÇEKTİ

Formatın Uluslararası Dağıtım Şirketi Lucid Dream Entertainment kurucularından Nilüfer Küyel tarafından yapılan açıklamada,’’Formatı paylaştığımız anda Mip TV’de Virginia Mouseler’in başkanlığında jürinin de ilgisini çekti. Yüzlerce katılımın arasından toplamda 11 format seçildi. Bu formatlar arasında da 40 programı ”Fresh” gösterimine seçildi’’ denildi.

20 YILLIK FUAR TARİHİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Virginia Mousler yaptığı açıklamada, ‘’Bize gelen formatlara tamamen bağımsız olarak değerlendirip nötr olarak bakıyoruz. Bana sadece ayda 1000 yeni program geliyor. Yani 40’ı binlerce program arasından gösterilmeye hak kazanan 11 program arasına aldık . Mip fuarında tarihinde ilk defa bir talk show seçtik. Talk Showlar genelde yenilikleri olmayan, format değeri olmayan bir alan. Ama 40 ilk defa talk show alanına hem game showu ekliyor hem de büyük bir değişiklik yaparak bir format haline getiriyor. Bu bizler için düşünce olarak çok iyi bir buluş; içinde hem draması, hem eğlencesi var, ciddi haber değeri olan fakat magazinel olarak da tat katılmış ama düzeyi hiçbir zaman düşmeyen bir program. Konukları strese sokan şey zamanın, konuklara tanınan sürenin kendisi. Hiçbir zaman sunucu değil. Hiçbir zaman bir yargıyla onları strese sokmak yok. Onlara yalan söyleme ya da bambaşka bir konudan bahsetme şansı da bırakmıyor.

FORMATIN ALTINDA İKİ İMZA VAR

Formatın yaratıcıları BBO Yapım’ın iki önemli ismi Şafak Bakkalbaşıoğlu ve Mahperi Uçar ise şunları söylediler, “Tüm dünyadan yeni sezonda yayına girmis¸ binlerce format arasından maksimum 11 formatın seçildiği bu özel gösterimde yer almaktan gururluyuz. 40’ın yabancı kanalların Prime Time ihtiyaçları için çok ilgi çekici bir alternatif sunacağına ve degişen televizyonculuk anlayışına paralel olarak başta Avrupa olmak üzere 40 formatının pek çok farklı bölgenin kanal ve yapımcılarından büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Türkiye’nin 2018-2019 yılına ait en kaliteli ve en çok ses getiren orijinal yapımı 40’ın yurt dışı tanıtımını ilk defa Cannes’da böylesi değerli bir seçki içinde yapabilmek çok heyecan verici.“

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu