Sinema

Türk Sineması Hindistan’ı fethetmeye hazırlanıyor…Heyette Hazal Kaya ve Sarp Levendoğlu da var

Hindistan’ın en önemli film festivallerinden olan “Mumbai Film Festivali”nin bu yılki konuğu Türkiye olacak. 20-27 Ekim tarihinde Hindistan’ın Mumbai kentinde gerçekleştirilecek olan film festivalinde, Türk-Hint ortak yapımların önünü açmak için ilk adımlar atılacağı öğrenildi. Mumbai Film Festivali’nde 10 Türk filminin izleyiciyle buluşacak.

KALABALIK HEYETLE  HİNDİSTAN ÇIKARMASI

Önemli festivale Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Sinema Genel Müdürü ve Türkiye Yeni Delhi Büyükelçisi’nin yanı sıra; birçok önemli yayıncı, yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu katılıyor. Organizasyonunu TESİYAP’ın üstlendiği etkinliğin, iki ülke arasında siyasi, ekonomik, sanatsal ve kültürel işbirliği ile dayanışmaya da katkı sağlaması hedefleniyor.mami_logo

Türkiye, Hindistan’ın en önemli film festivallerinden biri olan ve bu yıl 18.si düzenlenen “Mumbai Film Festivali”ne konuk oluyor.

20-27 Ekim tarihleri arasında Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlenen festival “Konuk Ülke: Türkiye” projesi kapsamında, Türk dizi ve sinema sektörüne kapılarını açıyor.

“Turkish Focus” başlığı altında “Albüm, Annemin Yarası, Gelin, Kar Korsanları, Kış Uykusu, Kor, Mavi Bisiklet, Toz, Unutursam Fısılda ve 8 Saniye” filmlerinin gösterileceği festivalde, Türkiye adına önemli adımların atılması hedefleniyor.

TESİYAP ÖNCÜLÜK EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Türkiye Mumbai Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenlenen etkinliğin organizasyonunu “Televizyon ve Sinema Flmleri Yapımcıları Meslek Birliği” (TESİYAP) üstleniyor.

 

Festival ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan “Türkiye-Hindistan Televizyon ve Sinema Endüstri Forumu” ile iki ülkenin televizyon ve sinema sektörünün yakınlaşması, ortak yapımlarının önünün açılması ve ortak yapım sözleşmesinin yasal zemininin hazırlanması, iki ülke arasında siyasi, ekonomik, sanatsal ve kültürel işbirliği ile dayanışmaya da katkı sağlaması hedefleniyor.

ÖNEMLİ İSİMLER KATILIYOR…HAZAL KAYA VE SARP LEVENDOĞLU DA VAR

Mumbai Türkiye Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğinde Türkiye resepsiyonunun da düzenleneceği festivale; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Türkiye Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar, Mumbai Başkonsolosu Erdal Sabri Ergen ile Türkiye’nin önde gelen yapımcılarından Birol Güven, Ali Gündoğdu, Faruk Turgut, Şükrü Avşar, Ömer Atay, ATV ve Kanal D Temsilcileri, Mars Dağıtım Genel Müdürü Ferhat Aslan; Türkiye’nin başarılı yönetmenlerinden Reha Erdem, Çağan Irmak, Ömer Faruk Sorak, Murat Şeker ünlü oyuncular Hazal Kaya, Sarp Levendoğlu ve Kaan Taşaner katılıyor.

Etkinlik kapsamında sinemaseverlerle buluşacak isimler arasında, filmleri festivalde gösterilecek olan yönetmenler Ümit Köreken, Gözde Kural, Faruk Hacıhafızoğlu da yer alıyor.

TESİYAP HAKKINDA:

Türkiye’nin önde gelen sinema ve dizi yapımcılarının üyesi olduğu, 92 ülkeye dizi ihracatı yapan, tüm Dünya’da 400 milyondan fazla seyirciye ulaşan üretimler gerçekleştiren TESİYAP; üyesi olan sinema ve dizi yapımcılarının her türlü haklarının korunması, telif bedellerinin toplanması, dağıtılması; üyelerinin ulusal ve uluslararası platformlarda temsil edilmesi konularında faaliyetler yürüten; sektörde mesleki dayanışma ve işbirliği ortamını geliştiren, yapım dünyasının en etkili mesleki birlikteliğidir.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı