GündemManşet

Türkçe’nin AB’de resmi diller arasına gireceği haberi Daily Express’i korkuttu

Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri olarak kabul edileceğini bildiriliyor. Haber AB ülkelerinin medyasında hareketliliğe neden oldu. İngiliz Daily Express gazetesi, haberi ”dehşet verici” olarak yorumlaması tepki çekti.

İngiltere’nin tabloid gazetelerinden Daily Express, baştan sona ayrımcı bir dil kullandığı haberinde Türkiye’yi “İslam ulusu” olarak nitelendirmesi de dikkat çekti.   Gazetenin haberinde “toplam nüfusu 508 milyon olan AB üyesi ülkeden hiçbirinin Türkiye’nin üyeliğini desteklememişken, Türkçe’nin AB’nin resmi dili yapılmasının korku uyandırdığı” ifadelerine yer verdi.

Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis’in Hollandalı AB Dönem Başkanı’na Akdeniz Adası’nda yapılan yeniden birleşme anlaşmasına uyumu desteklemek için Türkçeyi Avrupa Birliği’ndeki 24 resmi dil arasına 25’inci dil olarak alma girişimine milletvekillerinin 133’e karşı 375 ‘evet’ oyu verdikleri kaydedildi.

Daily Express, 28 üyeli Avrupa Birliği’nden hiçbir seçmenin Türkiye’nin Birliğe üye olması yönünde oy kullanmadığının altını çizdi.

Gazete, provokatif bir dil kullanarak AB ile varılan anlaşma çerçevesinde, Türkiye’nin Brüksel’den sığınmacı krizine karşı 5 milyar sterlin ödenek alacağını ve Türk vatandaşlarının bu yıl Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmelerine olanak sağlanacağını imalı bir biçimde hatırlattı.

Buna karşın, Türkiye nüfusunun 2018’e kadar Almanya’yı geçeceğini aktaran Daily Express, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının İngiltere’nin çeyreğinden daha az olduğunu ve yeni göçmen dalgası için bir tehdit oluşturduğunu yazdı.

İngiltere’deki sağcı UKIP lideri Nigel Farage’ın Britanya’nın AB’de kalmasını oylamanın Türkiye’nin AB’ye üyeliğini oylamak anlamına geleceğini, bunun da İngiltere’ye çok büyük sayıda göçmen getireceği açıklamasına yer veren gazete, eski Gölge İçişleri Bakanı David Davis’in Türkiye’nin üyeliğini desteklemenin AB’nin Britanya’nın ulusal güvenliğine yardım etmediği anlamına geldiği ifadelerini kullandı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu