Gündem

Türkiye dünyanın hangi dev ilaç şirketine soruşturma açtı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  İsviçre merkezli uluslararası ilaç şirketi Novartis hakkındaki iddialara yönelik soruşturma başlattığı bildirildi.

Dünyanın ilaç devi şirketlerinden biri olan Novartis firması ile ilgili Türkiye’de rüşvet karşılığında haksız kazanç elde ettiğine ilişkin basında haberler yer alması üzerine soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca açılan soruşturmanın Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütüleceği belirtildi.

Rüşvet karşılığı 85 milyon dolar iddiası 

Novartis’in, Türkiye’de rüşvet karşılığında 85 milyon dolarlık kazanç elde ettiğine ilişkin iddialar hafta başından beri basının gündeminde yer almış, Sağlık Bakanlığı da iddiaların soruşturulacağını bildiren bir açıklama yapmıştı. Bugün Sağlık Bakanlığ Müsteşarı Eyüp Gümüş yaptığı açıklamada, “İlk değerlendirmede sorun görünmüyor, sonucu önümüzdeki hafta açıklayacağız” şeklinde konuştu ve konuyla ilgili daha fazla bilgi verilmedi.

Novartis için bir rüşvet iddiası da Çin’den gelmişti

Novartis için bir rüşvet iddiası da Çin’den gelmiş, geçtiğimiz hafta Çin’de rüşvet vermekten 460 milyon dolar cezaya çarptırılan Novartis iddiaları araştırdığını açıklamıştı. İddialara göre; Novartis geçen hafta Çin’de de rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili uzlaşma için ABD sermaye piyasası düzenleme kurumuna 25 milyon doların üzerinde ödeme yapmayı kabul etmişti.

Reuters’ten Ben Hirschler’ın haberine göre rüşvet iddialarının yer aldığı ve Reuters tarafından görülen 17 Şubat tarihli elektronik posta, isimsiz bir ihbarcı tarafından gönderildi. İhbarcının iddiasına göre; Novartis’in elde ettiği yeni iş ve rekabet avantajı, şirketin ürettiği ilaçların kamu hastaneleri satın alma listelerine eklenmesi ve iki ilacın Türkiye’deki isimlerinin kamu izniyle değiştirilmesinden oluşuyor. İddiaya göre, iki ilacın Türkiye’deki isimlerinin değiştirilmesi başka ülkelerde ilaçların fiyatlarının düşürülmesinin önüne geçiyor.

Novartis de iddiaları inceliyor

Novartis, iddialar hakkında inceleme başlattığını belirterek, ihbarcının 5 bin kelime uzunluğundaki elektronik postayı gönderdiği kişiler arasında Novartis CEO’su Joe Jimenez ve şirketin denetim ve düzenlemelere uyum kurulu başkanı Srikant Datar yer aldığını söylemişti. Elde edilen bilgilere ve ihbarcının iddiasına göre Novartis, Alp Aydın müşavirlik şirketine 290 bin dolar artı 2013 ve 2014 yıllarına ilişkin masrafları içeren bir ödeme bir yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) başlattığı soruşturmanın ardından Novartis ile müşavirlik şirketi arasındaki ilişki son bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu