Manşet

Türkiye düşmanlığı yapan propaganda videosuna İngiltere’den de tepki var

İngiltere’de göçmen ve AB karşıtı aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP)nin Türkiye’yle ilgili hazırladığı propaganda filmi değişik kesimlerden oldukça tepki aldı. Propaganda filmde kullanılan Türkiye görüntüleri çalışmanın oldukça tek taraflı olduğunun da ispatı gibiydi.

 

İNGİLİZ HALKINI TÜRKİYE İLE KORKUTUYORLAR
(UKIP), Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi halinde İngiltere’nin karşılaşacağı zorlukları anlatan kısa film Yaklaşık dört dakika sürüyor. Videonun sonunda İngiliz halkından, Birleşik Krallık’ın AB’den çıkıp çıkmayacağına karar verilecek referandumda, “Çıkalım” oyu vermeleri bile isteniyor.

“15 MİLYON TÜRK GÖÇ EDECEK!”

İngiltere’nin çok satan gazetelerinden Guardian, “temelsiz korku tellallığı” ile suçlanan UKIP’in propaganda filminde sürekli minare ve türbanlı kadın görüntüleri vererek, İslamofobik bir tutum içinde olmakla eleştirildiğini yazdı. AB yanlısı sivil toplum örgütleri ve milletvekilleri tarafından tepki gören propaganda filminde, Türkiye’nin AB’ye girmesi halinde, 15 milyon Türk’ün İngiltere’ye göç edeceği iddia edildi.

HRİSTİYAN-MÜSLÜMAN KARŞITLIĞI ÖNE ÇIKARILDI

Türkiye’nin üyelik kazanması halinde; yüksek nüfusu nedeniyle, Birlik içindeki yardım bütçesinin üçte birini alacağını iddia eden UKIP, Türkiye’deki imam hatip okullarının sayısının son dönemde büyük artış gösterdiğini ve 20’nci yüzyılın başından bu yana Hıristiyanların sayısının yüz kat azaldığını belirtti.

“HERKES UKIP’İN ZEHİRLİ RETORİĞİNE ALIŞIK”

UKIP’in propaganda filmine tepki gösteren Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron, “Herkes, toplumları birbirine düşürmeyen çalışan UKIP’in zehirli retoriğine alışık. Ama bu video, durumu bir başka boyuta taşıyor.Minareleri kullanmak, UKIP destekçilerine yapılan kodlanmış bir göz işareti. Bu liberal görüşlü insanlar için son derece ters ” diye konuştu.

“Britain Stronger in Europe” (Birleşik Kralık, Avrupa’da daha güçlü) adlı sivil toplum kuruluşunun sözcüsü ise “UKIP tüm bir ulusu ve halkını karalamaya çalışıyor… Türkiye’nin AB üyeliği hakkındaki düşünceniz ne olursa olsun; bu, UKIP’in temelsiz korku tellallığında yeni bir alçaklıktır… Türkiye’nin yakın gelecekte AB’ye katılması gibi bir durum söz konusu değil. Yani bu, UKIP’in yine ekonomiye ya da gerçeklere dayalı argümanları olmadığının açık bir göstergesi” dedi.

“MİDE BULANDIRICI BİR FİLM”

İşçi Partisi milletvekili Richard Burden da filmi “mide bulandırıcı” olarak tanımladı.

Bazı Twitter kullanıcıları ise UKIP’i, İngiltere’nin medya düzenleyici kuruluşu Ofcom’a şikayet edeceklerini belirtti.

KIP’in propaganda filminde Türkiye topraklarının yüzde 97’sinin Asya’da, yüzde 3’ünün ise Avrupa’da olduğu belirtildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu