Medya

Türkiye hakkında çarpıtma haber yapmaktan sabıkalı New York Times muhabiri Rod Norland Türkiye’ye sokulmadı

ABD’nin yüksek tirajlı gazetesi New York Times’ın muhabiri Rod Nordland’ın, Türkiye’ye girişine izin verilmedi. Salı günü Atatürk Havalimanı’na inen Nordland, sınır görevlileri tarafından kabul edilmeyip Londra’ya geri gönderildi. Norland’ın Türk avukatı yetkililerin kendilerine milli güvenlik gerekçesiyle Norland’ın Türkiye’ye kabul edilmediğini açıkladı.

Olay New York Times tarafından “hükümetin yerli ve yabancı medyaya karşı yönelik baskısının bir parçası” olarak yorumlandı. New York Times’ın yönetici editörü Dean Baquet, durumu “hukuk dışı ve basın özgürlüğünü kırıcı” olarak niteledi.

Avukat Orçun Çetinkaya, havalimanı polislerinin bir meslektaşına ‘ulusal güvenlik’ nedeniyle Nordland’ın kabul edilmediğini söylediklerini ifade etti. New York Times haberinde Türkiye’de çok sayıda gazetecinin hapiste olduğunu ve pek çok yabancı muhabirin de baskı altında tutulduğunu veya sınır dışı edildiğini hatırlattı. NYT’nin haberinde Nordland’in Kasım ve Aralık ayında yazdığı PKK’ya ilişkin makalelerin girişine engel olabileceği belirtildi.

ROD NORLAND ADI TÜRKİYE’YE YABANCI DEĞİL

Türkiye Rod Norland adına yabancı değil. NYT muhabiri Türkiye hakkında yaptığı çarpıtma haberle gündeme gelmişti.Geçtiğimiz aylarda NY Times’ta Rod Nordland imzasıyla yayınlanan haberde Cem Küçük’ün “Medyada şu an ben ve bana benzeyen bazı arkadaşlarım onlara baskın gelmeyi başardık. Mesela ben şu an Hürriyet’e istediğimi yaptırabilecek güce sahibim. Artık ülkeyi, halkı biz yönetiyoruz” dediği iddia edilmişti. Cem Küçük söz konusu haberi yalanlamış; ““Bu uydurma habere dair tek saniye ses kaydı gösteremezler. Ben böyle çarpıtma görmedim” ifadesini kullanmıştı.

Cem Küçük, Twitter hesabından Norland’ın çarpıtma haberiyle alakalı şu açıklamayı yapmıştı:

“NY Times benim söylediklerimin neredeyse tamamını çarpıtarak operasyonel bir haber kurgulamıştır.Baştan sona yalan.

Bu uydurma habere dair tek saniye ses kaydı gösteremezler.Ben böyle çarpıtma görmedim. Bunlar gerçekten alçak…

Rod Nordland’in bu kadar büyük bir çarpıtma yapayacağını tahmin etmezdim.Türk Medya’sında bu kadar büyük sahtekar yoktur…

Cumhuriyet eğer hükümet gazetesi yapılırsa buna en çok ben karşı olurum.Baştan sona yalan bu.Nasıl bu kadar büyük yalan yazılabilir?

Türkiyeyi biz yönetiyoruz benzeri tüm laflar yalandır.NY Times ve Türkiye’deki uzantıları kirli bir oyun içinde olduklarını ispatlamıştır.

Rod Nordland denen sahtekar kasten ses kaydı almadı, demek ki sebebi bu yalan haberi üretebilmek içinmiş…”

 

Medyabey’de yayınlanan Rod Norland’ın çarpıtma haberiyle alakalı  “Cem Küçük, New York Times’ın o haberine isyan etti” başlıklı yazısını okumak için tıklayın

 

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu