İnternetManşet

Türkiye siber saldırı tehditi altında

Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık’ın siber saldırı iddiaları internet kullanıcılarının siber güvenlik konusunu yeniden sorgulamasına sebep oldu. Bağrıaçık “1 dakikalık siber saldırıda Türkiye her şeyini kaybedebilir” dedi.

Antalya’da bu yıl ilki düzenlenen ve 2 gün sürecek olan “Kamu Bilişim Zirvesi”nin açılış konuşmasını Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık yaptı. 321 katılımcının yer aldığı zirvede Bağrıaçık söze  Türkiye’nin siber güvenlik açıkları olduğuna dikkat çekerek başladı. Konuşmasında özellikle ülkemizde güvenlik alanında kullanılan ürünlerin yüzde 97’sinin yabancı firmalara ait olduğuna dikkat çeken Bağrıaçık  5 dakikalık bir saldırıda geçen yıl yaşanan elektrik kesintisi felaketinin yine yaşanabileceği uyarısında bulunarak konuyla ilgili daha detaylı bilgiler sundu.

Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık Türkiye’de yüzde 97 yabancı siber güvenlik ürünü kullanmanın doğuracağı sonuçları  “Yüzde 3‘de yerli çözüm üretiyoruz. Bu sayıyı artırmadığımız sürece hiçbir zaman güvenli olmayacağız. Kendi çözümlerimizi kontrol edebilmek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Değilse yeni dünyada yeni bir siber savaşta 1 dakikada her an herşeyi kaybedebiliriz. 5 dakikalık bir saldırı ile geçen yıl elektrik kesintisinde yaşadığımız felakete benzer felaketler yaşamamak için bu yüzde 97’lik orana yüzde 3’ü tersine çevirmek zorundayız” şeklinde açıkladı.

Siber güvenlik alanında on binlerce elemana ihtiyaç var

Türkiye’de özellikle siber güvenlik alanında eleman ihtiyacı olduğunu belirten Bağrıaçık, “İnsanlarımızda farkındalık oluşması gerekiyor. Siber güvenlik uzmanlık isteyen bir alan. Özellikle savunma tarafında iseniz, eğitim çok önemli bir yer tutuyor. Bizim siber güvenlik uzmanı yetiştirmemiz lazım. 15-20 bin civarında siber güvenlik ihtiyacımız var. Üniversitelerde yatırımların buna göre yapılması gerekiyor. Bunlar yapılmadığı sürece siber savaşta geri kalırız. Sosyal medya kullanan vatandaşlarımız bilgilerini koruması yönünde daha duyarlı olması gerekiyor. Bilgilendirme olmadığı zaman vatandaş da kendi bilgilerini paylaşıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR