Teknoloji

Türkiye vatandaşlarını hackleyen bir Rus

50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerini internet üzerinden hackleyen ve ele geçirdiği söylenen hacker’ın bir Rus olduğu iddia ediliyor.

Yaklaşık 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik ve adres bilgilerinin çalındığı ve internet ortamında yayınladığı günlerdir basında ve sosyal medyada yer aldı. Ancak bu ele geçirilen bilgilerin yeni değil 2009-2010 yıllarına ait bilgiler olduğu ve sızan bilgilerin içeriği göz önünde bulundurulduğunda da YSK(Yüksek Seçim Kurulu)’nın seçim öncesi siyasi partilere açtığı bilgiler olduğu uzmanlarca belirtildi. Uzmanlar ayrıca bu veri tabanı üzerinden hizmet sunan sitenin kapandığı belirtilirken, arama motorunu erişime açtığını iddia eden kişinin ise bir Rus vatandaşı olduğunu ifda ediyor.

Kendini Konstantin Safonov adında Rusya’nın St. Petersburg kentinde yaşayan ‘Kasthack’ rumuzlu bir yazılımcı olarak tanıtan hacker, yaklaşık 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin yayınlandığı ‘Thanksgiving’ isimli sitede yer alan açıklamada, bu bilgilerin arandığı arama motorunun kaldırıldığı, ancak veritabanının magnet link olarak erişime açık olduğu belirtildi.

Diken.com.tr’nin haberine göre, arama motorunu erişime açan kişi ise kendini Konstantin Safonov adında Rusya’nın St. Petersburg kentinde yaşayan ‘Kasthack’ rumuzlu bir yazılımcı olarak tanıttı. Yine konuyla ilgili yapılan son açıklamada sitenin 500 bin tekil ziyaretçiye ve 13 milyon sayfa görüntülenmesine ulaştığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu