GündemManşet

Türkiye vizesiz Avrupa için AB raporunu bekliyor

Türkiye’nin AB’ye vize serbestiyet hakkı kazanmak için istenen 72 kriter yerine getirildiği bildirildi. Bu konuda 6 yasanın 5’i çıkarıldığı öğrenildi. Şimdi sıranın Türkriye’nin vize muafiyeti için gereken şartları yerine getirip getirmediğine dair raporunu açıklayacak olan AB Komisyonu’nda olduğu haber veriliyor.

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Karar’a konuyla ilgili açıklama yaptı. Ali Şahin,  vize serbestisinin ekim ayından haziran ayına çekilmesinden sonra çalışmaların hızlandırıldığını, bu kapsamda AB tarafından beklenen 72 kriter ile yasaların hızla Meclis’te yasalaştırıldığını söyledi.

Destekten TR

KRİTERLER YERİNE GETİRİLDİ
Vize serbestisinin temel şartının 2013 yılında AB ile vize serbestisi karşılığında imzalanan Geri Kabul Anlaşması olduğunu ifade eden Şahin, Türkiye’nin bu anlaşmanın gereğini yerine getirdiğini, istenen 72 kriterin de tamamlandığını kaydetti.

Destekten TR

Vize serbestisi için gerekli yüksek güvenlikli pasaportların da mayıs ayı sonuna kadar basıma hazır hale getirileceğini dile getiren Ali Şahin, Türkiye’nin üstüne düşeni yaptığını ifade etti. Şahin,  4 Mayıs’ta AB Komisyonu raporunun vize serbesti için olumlu çıkacağını beklediklerini bildirdi.

Destekten TR

AB Komisyonu’nun şu anda izleme sürecinde olduğunu dile getiren Şahin, çıkarılması gereken 6 yasanın 5’inin Meclis’ten geçtiğini TBMM Genel Kurulu’nda, Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında kavga çıkması nedeniyle bu yasanın 2 Mayıs Pazartesi gününe kaldığını söyledi.

AB’DEN  RAPOR İÇİN OLUMLU SİNYAL GELDİ
Geçen hafta AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın konuyla ilgili açıklamaları olumlu sinyal olarak algılandı. Timmermans’ın, “Geri Kabul Anlaşması’nın uygulamasının ilk aşamalarında iyi bir ilerleme gözlemledik. Komisyon, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler projesi, vize muafiyeti ve AB ile uluslararası yasalara uyumluluk da dahil olmak üzere, AB-Türkiye Anlaşması’nın tüm öğelerinin yerine getirilmesini sağlayacaktır” açıklaması raporun olumlu çıkacağı şeklinde yorumlandı. Raporun olumlu çıkması halinde Türkiye’nin “vizesiz seyahat listesi’ne dahil edilmesine yönelik kanun teklifi hazırlanacak.

AB TÜRKİYE’YE HAYIR DİYEMEZ
Avrupa Birliği yetkilileri, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin vize muafiyeti için kriterleri ayrıntılı bir şekilde yerine getirdiğini açıklayacağını söyledi. Yetkiliye göre AB artık Türkiye’ye vize konusunda ‘hayır ya da daha sonra’ diyemez. Uluslararası haber ajansı Reuters’ın konuştuğu bir AB yetkilisi Türkiye’nin AB ile vize muafiyeti için gereken 72 kriteri yerine getirdiğini belirtirken, “Biz standartlarımızı düşürmedik, Türkiye kendi oyununu geliştirdi” açıklamasını yaptı.

Almanya ve Fransa vizesiz seyahat için engel çıkardı

AB SÖZÜNÜ TUTMASI ÇOK ÖNEMLİ
Türkiye’nin iki hafa önce kriterlerin sadece yarısını yerine getirdiğini belirten yetkili, Brüksel’in bundan böyle Ankara’ya vize serbestisi konusunda ‘hayır’ ya da ‘daha sonra’ diyemeyeceğini vurguladı. Brüksel’in Türkiye ile AB arasındaki mülteci krizi konusunda varılan anlaşmaya riayet etmesi gerektiğini belirtirken, aksi bir durumun anlaşmayı tehlikeye atacağına işaret etti. Türkiye gibi Ukrayna ve Gürcistan da kriterleri yerine getirdiği için vize serbestisinden yararlanacak. AB’nin bu hafta Çarşamba günü Kosovalıları da listeye eklemesi bekleniyor. Ajansın konuştuğu Türk hükümeti yetkilisi de Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin Avrupa için büyük bir fırsat olduğunu söylerken “Bu Avrupa’nın güvenilir bir ortak olduğunu göstermesi için bir fırsat. Ve AB sözünü tutarsa çoğunluğu Müslüman olan Türkiye gibi ülkelere karşı çifte standart uygulamadığını göstermiş olacak” dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR