İnternetSosyal MedyaTeknoloji

Türkiye’de sosyal medya suçları konusunda AB kuralları geçerli olacak

Türkiye’de sosyal medyaya yeni düzen bir düzen geliyor. AB’de Siber Suçlar Komisyonu’nun hazırladığı metne Türkiye’nin de uyacağı haber veriliyor.

Türkiye, siber suçlarla mücadele konusuyla ilgili önemli bir adım atıyor.

Sabah gazetesinden Timur Sırt’ın haberine göre AB’nin bilgisayar ve internet suçlarıyla ilgili ilk uluslararası sözleşmesine taraf olan Türkiye’nin AB Siber Suçlar Komisyonu’nun hazırlayacağı metne harfi harfiyen uyacağı bildiriliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “İnternet ayarını kaçırınca zehirliyor” diye konuştu. Yıldırım: “Komisyon, siber ortam için bir metin hazırlayacak ve herkes bu metne uyacak. Ayrı ayrı kanunlar olmayacak. Bu, sosyal medyanın anayasası olacak. İnternet, çaya çorbaya limon gibi. Çok faydalı bir şey ama ayarını kaçırdığınız zaman ilaca benziyor, tedavi edecekken zehirliyor” dedi.

Bakan Yıldırım, Türkiye’nin sosyal medya kullanımında dünyada ilk 5 ülke arasında yer aldığını ifade etti.

AVRUPA’YA FARKLI TÜRKİYE’YE FARKLI
Google, Facebook, Twitter gibi şirketler AB ülkelerinde sosyal medya eğitimine destek olurken aynı desteği yoğun sosyal medya kullanımına rağmen Türkiye bu şirketlerden yeterli destek alamıyor. Ortaya konan veriler Türkiye’de zararlı içerikleri en çok şikâyet eden mesleklerin başında öğretmenler geldiğini gösteriyor. Öğrenciler hem arkadaşlarını hem de öğretmenlerine karşı siber zorbalığa sıkça başvuruyor. Öğrenciler sosyal medya eğitimi almadığı için yaptığının suç olduğunu farketmiyor.

ŞİKÂYETTE İLK 5 ARASINDAYIZ
Türkiye 2015’te Facebook, Twitter ve Youtube’a bin 306 sakıncalı içerik için başvurdu. Bu rakamla ilk 5 ülke arasında yer aldı. İnternet üzerinden işlenen katalog suçlara yönelik kanun kapsamında geçen yıl itibarıyla özellikle pornografi, fuhuş, çocukların zararlı içerikten korunması adına Twitter’a bildirilen 592 sakıncalı içerikten 413’ü, Facebook’a bildirilen 417 içerikten 113’ü, Youtube’a bildirilen 297 içerikten 115’i çıkarılmadı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu