İnternetSosyal MedyaTeknoloji

Türkiye’den Youtube, Facebook ve Twitter’a Zeytin Dalı Harekatı uyarısı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik başarıyla devam eden Zeytin Dalı Harekâtı’nın yanı sıra internetten ve sosyal medya ağları üzerinden de adeta bir  karşı harekât yürütülüyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) internet mecrasındaki kara propaganda ve manipülatif girişimlere karşı etkili bir sivil mücadele yürütüyor. Devletin ilgili, yetkili kurumları her an interneti sıkı şekilde kontrol ederken sakıncalı içerikleri yasal ve hukuki çerçeve içerisinde bertaraf ediyor.

İNTERNETTEKİ SUİSTİMALLERE GÖZ AÇTIRILMIYOR

Gazete Habertürk’ün haberine göre BTK, Mehmetçiğin  başarılı ve aynı zamanda oldukça zorlu Afrin operasyonunu etkileyecek, cephedeki askerlerin moralini bozacak, iç ve dış kamuoyunu manipüle edecek yalan-yanlış, sakıncalı, sosyal medya içeriklerine anında müdahale ediyor. Yasal olmayan ve maksatlı yayın yapan internet sitelerinin yanı sıra internetin her mecrası, sosyal medya ağları ve paylaşımları çok yakından izleniyor.

BTK, tespit edilen kişisel hesapları ve kullanıcılarını başsavcılığa bildiriyor. Başbakanlık kararıyla Twitter, Facebook ve Youtube’daki zararlı içerikler engelleniyor, erişime kapatılıyor, yayılması önleniyor. Başsavcılık, kullanıcısı belirlenen hesaplarla ilgili hemen hukuki işlem yapıyor. Hesaplar engellendikten sonra yasa gereği 24 saat içinde mahkemeden karar çıkarılıyor.

Öte yandan Facebook, Twitter ve Youtube’un da bu konuda Türkiye tarafından uyarıldığı haber veriliyor. Bazı içeriklerin kaldırılmasında küresel şirketler ağır davransa da bu konuda Türkiye başarılı bir performans sergiliyor. İnternetin söz konusu dev şirketlerinin Türkiye’nin taleplerine olumlu yanıt verdiği bildiriliyor.

ÖRGÜT YANDAŞLARI İSTİHBARAT BİLGİSİ TOPLUYOR

İletişim evreninin çok geniş kanallarının olduğu bir ortamda yürütülen harekâtta, terör örgütü PKK/YPG ve yandaşları da boş durmuyor. Özellikle yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan TSK birliklerinin durumu, konumları, operasyona ilişkin detaylar, silah-teçhizat bilgileri, üslenme bölgeleri, operasyonun istikametine ilişkin bilgiler yakından takip ediliyor.

Bu konuda detay bilgilerin paylaşılmaması konusunda askeri yetkililer de uyarıda bulunuyor. Bu nedenle siber alanda, kamu düzeni ve milli güvenlik gerekçesiyle Başbakanlık koordinasyonda çok önemli bir sivil harekât da yürütülüyor. Şu ana kadar dışarıdan ya da yabancı istihbarat servislerinden herhangi bir siber atak ya da saldırı tespit edilmiş değil ancak Türk istihbarat birimleri de bu mücadelede etkin şekilde görev yapıyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu