Gündem

Tutuklanan Atilla Taş ifadesinde kendisini nasıl savundu?

Atilla Taş, FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcılığı’nca gözaltına alınan 12 kişi arasındaydı. Atilla Taş, dün tutuklanma istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevkedilmişti. Bugün üç gazeteci ile tutuklanan Atilla Taş’ın savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı. Atilla Taş, ifadesinde “‘Ben böyle bir yapılanma içinde olduklarını bilseydim, değil gazetelerinde çalışmayı, selam dahi vermezdim’ dediği bildiriliyor.

ATİLLA TAŞ’IN SAVCILIK İFADESİNDEN NOTLAR

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinde sorgulanan Atilla Taş, kendisine yöneltilen suçlamayı kabul etmediği öğrenildi. İfadesinde  ilk albümünü 1998 yılında çıkardığını belirten Taş, 2000 yılında ABD’ye gittiğini, burada New York Film Akademisi’ni bitirdikten sonra 2002 yılında Türkiye’ye döndüğünü anlattı. Türkiye’ye döndükten sonra tekrar kaset çıkardığını ancak istenilen satış rakamlarına ulaşamadığını dile getiren Taş’ın, 2005’ten sonra da kaset çıkarmayı bıraktığını ve değişik TV’lerde programlar yaptığını anlattı.

”MEYDAN GAZETESİNİN YAZARLIK TEKLİFİNİ KABUL ETTİM”

Sosyal medyada popüler biri olduğunu ve Twitter’de 1 milyon 600 bin takipçisi olduğunu söyleyen Taş’ın, FETÖ davasından kapatılan Meydan Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Levent Kenez’in gazetede yazması için kendisine teklifte bulunduğunu, uzun süreden beri işsiz olduğu için de Kenez’in teklifini kabul ettiğini söylediği haber veriliyor.

Taş’ın ifadesinde “Levent Kenez bana ilk iş teklif ettiğinde ona Atatürkçü, laik ve demokrat biri olduğumu ifade etmiştim. Kendisi de bana gazetenin magazin ağırlıklı olacağını söylemişti. Ben de bu sebeple kabul ettim” dediği belirtiliyor.

“FETÖ’NÜN AMACI DOĞRULTUSUNDA BİR EYLEMDE BULUNMADIM”

Taş, ifadesinde FETÖ’nün hedefi ve amacı doğrultusunda herhangi bir eylemde bulunmadığını dile getirdi. Himmet adı altında herhangi bir maddi desteği olmadığını kaydeden Taş’ın, darbe girişimine ilk tepki verenlerden biri olduğunu söyledi.

Taş, “15 Temmuz’da evimdeydim. Darbe girişimini Twitter üzerinde öğrendim. İlk tepki veren insanlardan biriyim. Bu örgütün silahlı terör örgütü olduğu kanaatine 15 Temmuz tarihinden sonra sahip oldum. Kamuoyunun çoğunluğu da bu tarihten sonra bu örgütün silahlı terör örgütü sonucuna vardılar. Eğer bu gazetede çalıştığım için suçlu isem, benim devletim silahlı terör örgütünün gazete çıkarmasına neden izin vermiştir. Ben böyle bir yapılanma içinde olduklarını bilseydim, değil gazetelerinde çalışmayı, selam dahi vermezdim” dedi.

SERBEST BIRAKILMAYI TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

İfadesinde Ergenekon davasını en çok eleştirenlerden biri olduğunu vurgulayan Taş’ın, sabit ikametgah sahibi olduğunu, kaçmasının söz konusu bile olmayacağını belirterek mahkemeden salıverilmeyi talep ettiği ama bu isteği karşılık bulmadı. Taş, “Örgüt hiyerarşisine dahil olmaksızın örgüte bilerek, isteyerek yardım etmek” iddiasıyla tutuklandı. Taş, sabaha karşı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı