Yaşam

TÜYAP kitap fuarı açılıyor

TÜYAP kitap fuarı açılıyor. Kitapseverlerin bir araya geldiği Türkiye’nin en büyük Kitap Fuarı organizasyonu 12 Kasım Cumartesi günü başlıyor.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen ARTİST 2016 / 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı 12 Kasım Cumartesi günü (yarın) saat 12.00’de düzenlenecek törenle açılıyor.

Bu yıl otuz beşinci yaşını kutlayan İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Almanya olurken ana teması “Felsefe ve İnsan”, Onur Yazarı ise Sayın Prof. Dr. İoanna Kuçuradi olarak belirlenmiştir. Yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda, dokuz gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleri gibi 300 etkinlik ve 2000’den fazla imza günü düzenlenecek.

Sanat galerilerinin yanı sıra bağımsız gruplar, çeşitli sanat inisiyatifleri ve genç sanatçıları da konuk edecek İstanbul Sanat Fuarı’nda Umulmadık Topraklar isimli, çok küratörlü geniş bir sergi, paneller ve performanslar dizisi ile karşımıza çıkacak. ARTİST 2016’nın Onur Sanatçısı Sayın Gülsün Karamustafa olarak belirlenirken Sanatsever Kurum Onur Ödülü ise Summart Sanat Merkezi’ne verilecek.

Yaşar Kemal’in Madame Tussauds İstanbul’da yer alacak balmumu figürü İstanbul Kitap Fuarı’nda

Madame Tussauds İstanbul’da açılış için geri sayım hızlanırken, merkezde yer alacak balmumu figürler de hayranlarıyla farklı vesilelerle bir araya gelmeye devam ediyor. Bu yıl 35’incisi düzenlenen ve Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 12 Kasım Cumartesi günü başlayacak Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın açılışı da, geçen yıl kaybettiğimiz büyük romancı Yaşar Kemal’in balmumu figürüyle daha büyük bir anlam kazanıyor.

Fuar alanı içinde yer alacak Yaşar Kemal figürü okurları ve sevenleri için hem duygusal hem mutluluk verici bir sürpriz oluşturacak. Ziyaretçiler, balmumu figürü yakından inceleme ve birlikte fotoğraf çekme fırsatına sahip olacak. Yaşar Kemal, Madame Tussauds İstanbul’da yer alan tek edebiyatçı figürü olacak.

Anadolu efsanelerini dünyaya tanıtan Yaşar Kemal, 1990’lı yıllardaki haliyle tasvir edildi

Yaşamı boyunca Anadolu efsane ve masallarından beslenen 40 kitaba imza atan Yaşar Kemal, Türkiye edebiyatını dünyaya tanıtan en önemli isimlerden biri oldu. Yaşar Kemal’in Madame Tussauds İstanbul’da sergilenmek üzere hazırlanan balmumu figürü, yazarın 1990’lı yıllardaki fotoğrafları esas alınarak hazırlandı. Figür, 30’un üzerinde sanatçı tarafından 6 ayı geçen bir sürede üretildi. Figür üzerinde çalışan Madame Tussauds araştırma ekibi, yazarın İngilizceye tercüme edilmiş kitaplarını okuyarak Yaşar Kemal’i daha yakından tanıma fırsatı yakaladı. Figür üzerindeki tüm orijinal kıyafetler, ayakkabı ve gözlük, usta yazarın eşi tarafından Madame Tussauds İstanbul’a hediye edildi.

1478853026_yasar_kemal_mtist_2

Madame Tussauds İstanbul’da açılış heyecanı

250 yıllık büyüleyici bir tarihe sahip Madame Tussauds, dünyadaki 21. merkezini 28 Kasım itibariyle İstanbul’da açacak. Ziyaretçilerin en sevdikleri ünlü isimleri yakından görebilecekleri, hissedebilecekleri, fotoğraflarını çekebilecekleri; eğlenceli, interaktif ve eşsiz bir eğlence sunmaya hazırlanan merkez, Grand Pera projesinin ilk 2 katında 2 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek.

Madame Tussauds İstanbul’da, tarih, kültür, sanat, spor ve siyaset dünyasından 50’yi aşkın figür yer alacak. Sergilenecek figürler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Barış Manço, Adile Naşit, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Angelina Jolie, Brad Pitt, Messi, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve daha birçok sürpriz isim bulunuyor.

Sahibi ve işletmecisinin dünyanın önde gelen eğlence devi Merlin Entertainments plc olduğu Madame Tussauds İstanbul, SEA LIFE Akvaryum ve LEGOLAND® Discovery Centre’dan sonra, Merlin’in İstanbul’daki üçüncü yatırımı olacak.

İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında, İstanbul Sanat Fuarı ise sabah 11.00’den itibaren ziyaret edilebilir.

Başa dön tuşu