Gündem

TV kanalları seçim sonuçlarını saat kaçtan itibaren açıklayacak?

31 Mart Mahalli Seçimleri'nde gözler seçim yasaklarının kaldırılmasına çevrildi. TV kanalları saat kaçtan itibaren seçim sonuçlarını açıklayacak? İşte detaylar..

Bugün oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından ise gözler seçim sonuçlarında olacak. TV kanalları seçim sonuçlarını yayınlamak için gözü kulağı Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelecek işarette olacak. Peki TV kanalları saat kaçtan itibaren açıklamaya başlayacaklar? İşte detaylar..

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy verme işlemleri akşam saat 17:00’a kadar sürecek ve sandıklarda oy sayma işlemleri başlayacak. Doğu’da oy verme işlemi i,se 16:00’da sona erdi. Oy sayımı bittikten sonra seçim sonuçları da yavaş yavaş belli olacak. Seçim yasaklarının kalkması ile birlikte resmi olmayan sonuçlar açıklanacak.

SEÇİM YASAKLARI SAAT KAÇTA BİTECEK?

Maddeye göre, oy verme gününden önceki gün (30 Mart) saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

YSK’nın bu akşam saat 21:00’den önce seçim yasağını kaldırması bekleniyor. Yasaklar kaldırıldıktan sonra TV kanalları seçim sonuçlarını paylaşmaya başlayacak.

Okullarda kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi için tanınan süre bittiğinde yani sandıklar kapandığında artık seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başlayacak. YSK’nın açıklamasına göre resmi olarak 18.00 – 21.00 saatleri arasında seçim ile ilgili haber ve tebliğ yapmak yasak olacak. Ancak geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi YSK’nın vereceği onayla 21.00’den önce seçim sonuçları ile ilgili ilk bilgilerin yayımlanmasına başlanabileceği tahmin ediliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu