Gündem

Twitter Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sansür mü uyguladı?

Twitter’dan şaşırtan uygulama…Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu sıra ABD ziyaretiyle sosyal medyanın gündemindeydi. Ziyaret sırasında #WeLoveErdogan (Erdoğan’ı seviyoruz) etiketiyle 300 bin paylaşım yapıldı. Ama sonrasında yaşanan “Twitter sansür mü uyguladı?” sorusunu beraberinde getirdi.

 

Twitter dünya TT listesinde birinci olan bu etiketi kaldırdı. 300 bin tweet atıldığı ve 149 bin 305 RT alan #WeLoveErdoğan etiketi TT listesinin 1.sırasından düşürüldükten sonra Twitter tarafından silindi. Twitter tarafından yapılan bu beklenmedik hamle sansür olarak yorumlandı.

Sosyal medya Twitter’ın siyasi olarak değerlendirebilecek manevraları konuşulmaya devam ediyor.

ETİKET TT LİSTESİNDE 2 SAAT KALABİLDİ

Etiketin yaklaşık 2 saat TT listesinin birinci sırasında kaldığı ve sonrasında silindiği haber veriliyor. Bu gelişme Twitter #WeLoveErdoğan etiketinin TT listesinde olmasına iki saat katlanabildi yorumlarına neden oldu.

erdogan-twitter-sansur

Dün akşam saatlerinde meydana gelen gelişme sonrası ise bu kez #TwitterCensoredErdogan (Twitter’dan Erdoğan’a sansür) etiketi’i kısa sürede TT (Trend Topic) listesine girdi. Söz konusu etiket bu sabah saatlerinde yaklaşık 110 bin tweet’le ilk sırada yer aldı.

TWITTER ELEŞTİRİLİYOR

Twitter’dan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmaması dikkat çekti. Sosyal medyada yapılan yorumlarda Twitter bu uygulamasının haksız olduğu vurgulanarak yapılan işlemin sansür olduğu vurgulandı.

Öte yandan Twitter’ın TT listesine yaptığı müdahalenin robot hesaplara yönelik olduğu iddiası gündeme taşındı.

Tüm bu olup bitenlere Twitter’ın açıklama yapmaması ve siyasi tavır takındığına yönelik iddialarla da yine eleştiri konusu oldu.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,konuyla ilgili açıklama yaptı. Bozdağ, “Twitter yetkililerine soruyorum; kim talimat verdi? ’We love Erdoğan’ hashtagını kaldırdınız” diye sordu.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu