Teknoloji

Twitter için küçük insanlık için büyük bir adım: 280 karakter

Twitter 140 karakter sınırlandırmasını esnetti. Twitter karakter limitini 280’e çıkardığını duyurdu. Dünyanın en popüler mikroblog sitelerinin başında gelen Twitter’da artık meramınız 280 yazı karakteri ile açıklayabileceksiniz.

Twitter ilk günden beri bir iletiyi 140 karakterle sınırlandırırdı. Artık twitterda iletinizi 140’tan 280’e çıkarıldığı duyuruldu. Peki yeni düzenleme ne zamandan itibaren geçerli olacak?

Twitter’dan yapılan açıklamaya göre; İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca dillerindeki paylaşımlarda 140 karakter üst limitinin kullanıcılar için zaman zaman zorluk oluşturduğu için; İngilizce paylaşımların yüzde 9’unun 140 karakter üst limitinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, buna karşın Japonca iletilerin sadece yüzde 0,4’ünün 140 karakter üst limitine ulaştığı belirtildi. Yapılan açıklamada, Japonca, Çince ve Korece dillerinde tek bir karakterle İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca’ya göre iki kat daha fazla bilgi paylaşılabildiğine değinilerek, İngilizce bir paylaşımın ortalama 34 karaktere, Japonca dilinde ise ortalama 15 karaktere sahip olduğu vurgulandı.

Twitter kullanıcılarının kendilerini daha iyi ifade edebilmesi için karakter üst sınırının 280’e çıkartılacağı aktarılan açıklamada Japonca, Çince ve Korece dillerinin bu yenilikten muaf tutulacağı; ilk etapta küçük bir grubun 280 karakter üst sınırından yararlanabileceği duyuruldu. Ancak büyük yankı uyandıran bu değişikliğin ne zaman tüm kullanıcılara açık olacağı hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Twitter’ın patronu Jack Dorsey, 280 karakterlik tweet müjdesini tarihin ilk 280 karakterlik tweet’i atarak siftahı yaptı. İşte o paylaşım..

This is a small change, but a big move for us. 140 was an arbitrary choice based on the 160 character SMS limit. Proud of how thoughtful the team has been in solving a real problem people have when trying to tweet. And at the same time maintaining our brevity, speed, and essence! https://t.co/TuHj51MsTu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu