Gündem

Twitter Musa Orhan’a hakaretten kendisine dava açılan Ezgi Mola’yı konuşuyor

TRT1'de yayınlanan reyting rekorları kıran Masumlar Apartmanı dizisinin başrol oyuncusu Ezgi Mola hakkında, geçen yıl Batman'da intihar eden İpek Er'in, bıraktığı mektupta kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdığı Musa Orhan'a sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak Mola'nın 2 yıl 4 aya kadar hapsi istendi. Konu sosyal medya Twitter'da gündem oldu.

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt’te görevli jandarma Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazmıştı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Orhan hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, olayın ardından sosyal medyadan tepki yağdı.

Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” paylaşımında bulundu.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi. İddianame, Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Mola hakkında dava açıldı.

“ÖZÜR DİLEMEKTEN İMTİNA ETTİ”

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, yaptığı açıklamada, “Toplumsal bir cinnet hali olarak bulaşıcı bir hastalık gibi hızla yayılan linç kültüründe bireyler, kendilerinden olmayanları sadece cezalandırmak için değil aynı zamanda emsal oluşturmak için de bu eyleme başvururlar. Sanık Ezgi Mola da dosya hakkında hiçbir bilgisi olmadan, tek bir kaynaktan kasıtlı olarak yayılmış sahte evrakı gerçek gibi kabul etmiştir. Atmış olduğu gönderiyi aylarca başa tutturarak, müvekkilime on binlerce küfür ve tehdit edilmesine zemin hazırlamıştır. Özür mesajı yayımlamaktan imtina ettiği için şikayetçi olmak zorunda kaldık. Sosyal medya linç kültürünü tamamen bitirmezsek yarın Ezgi Mola hanım da bir başka linç kültürünün mağduru olabilir” dedi.

TWITTER’DA EZGİ MOLA’YA BÜYÜK DESTEK

Öte yandan konu sosyal medya Twitter’da gündem oldu. #YalnızDeğilsinEzgiMola etiketiyle yapılan paylaşımlar Mola’yı Twitter’da en çok konuşılan konuların zirvesine oturttu. Yapılan pek ço paylaşımda ünlü oyuncuya destek mesajları vardı.

ÜNLÜ OYUNCULARDAN DESTEK

Twitter’da ünlü oyuncular da Ezgi Mola’ya destek verdi. İşte o ünlü isimlerin yaptığı bazı paylaşımlar:

KEREM BÜRSİN: Nasıl böyle bir saçmalık olabilir diye sorgularken maalesef ki güzel ülkemde bu tarz şeyleri sorgulamak artık tuhaf hale geldi…canım @ezgimolayalnız değilsin! #YalnızDeğilsinEzgiMola

SARP AKKAYA: Ezgi elbette yalnız değil. Bunu söylemeye gerek yok. Asıl Ezgi varken biz yalnız değiliz. Teşekkürler @ezgimola#YalnızDeğilsinEzgiMola

SELÇUK BALCI: Tecavüzcü bir sapığa tecavüzcü pis sapık dediği için hakkında hakaret davası açılan @ezgimola’nın yanındayım. #YalnızDeğilsinEzgiMola

DOĞA RUTKAY: Ya ne diyecekti? Elbette #YalnızDeğilsinEzgiMola ! @ezgimola

ERDEM YENER: bu saçmalık karşısında tabii ki yalnız değilsin @ezgimola #YalnızDeğilsinEzgiMola

RIZA KOCAOĞLU: Canım Ezgi,tabii ki yalnız değilsin. #YalnızDeğilsinEzgiMola

TAN TAŞÇI: Tecavüzcüye tecavüzcü denir! Aşağıdaki twit yüzünden @ezgimola’ya hapis istemli hakaret davası açmak ise tecavüzü meşrulaştırmaya çalışmaktır!

Medyabey

Medyabey.com medyayı, televizyon ve dijital platformları odağına alan bir mecradır. Sitemizde ayrıca TV program ve dizi haberlerine, popüler teknoloji ve oyun haberleri içeriklerine de yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu