Teknoloji

Twitter, Periscope davasında hayal kırıklığına uğradı

Twitter’a bir şok da Ankara’dan… Twitter’ın Türkiye mahkeme kararlarına uymayan uygulamaları ile ilgili olarak Ankara 4. Fikri ve Sınai Hakuk Mahkemesi’nden şok karar… Tescilli Periscope markası altında başarılı iletişim projelerinin sahibi olan Periskop İletişim LTD ŞTİ. Markasını korumak için sürdürdüğü hukuk mücadelesinde beklenen karar…

KARAR EMSAL OLACAK

Ankara 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin Periskop davasının görüldüğü durmada neler yaşandı? Mahkeme Twitterın tüm taleplerini reddetti. Twitter’ın Periscope markasını kendi adına tescil ettirmek için 2015 yılından bu yana gösterdiği mücadelede son dakika gelişmeleri Twitter’ı mutsuz edecek cinsten… Türk şirket Periskop İletişim tarafından açılan marka ihlali ile ilgili İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde alınan karar ile Türk şirketi haklı bulundu.

Davada Türk şirketi avukatları, Ankara’da alınan kararın marka hukuku açısından emsal bir dava olacağını, mobil uygulamanın ismini Scope olarak değiştirdiğini duyurduğu halde, Twitter’ın ısrarla müvekkillerine ait markayı kullanmaya devam ettiğini ve bilirkişi raporlarının da durumu ortaya koyduğunu belirtti. Türk avukatlar hukuki mücadelenin devam edeceğinin de altını çizdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu