Sosyal MedyaTeknoloji

Twitter’dan parodi hesaplara yönelik sert hamle

Milyarder işadamı Elon Musk, satın aldığı Twitter’daki sahte hesaplar ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Sosyal medya platformuTwitter, “parodi” olduğunu belirtmeyen hesapları engellemeye başlayacak.

Ünlülerin hesaplarını taklit ederek açılan hesaplar nedeniyle dolandırılan kişi sayısı her geçen gün artıyor. ShiftDelete ‘in haberine göre Twitter, dolandırıcılığın önüne geçmek için parodi hesapları detaylı bir şekilde inceleyecek.

Parodi hesap olduğunu belirtmeyenlere yaptırım

Elon Musk, Twitter’ı satın almak önce hesapları ömür boyu askıya almaya karşı olduğunu ve Donald Trump gibi yasaklı kullanıcıların hesaplarını tekrar açma sözü verdi. Bununla birlikte Musk, ünlüleri taklit eden hesapların kalıcı olarak kapatılacağını duyurdu.

Parodi hesaplar, Twitter kuralları gereği profillerinde gerçek kişiye ait olmadıklarını belirtmeleri gerekiyor. Ancak parodi hesaplar kurallara uymadığında, Twitter moderasyonu ne yazık ki herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Bununla birlikte Twitter kurallarında, “Başkalarını yanlış yönlendirmek, şaşırtmak veya aldatmak için bireyleri, grupları veya kuruluşları taklit etmek veya Twitter’daki kullanıcıların deneyimini bozacak şekilde sahte bir kimlik kullanamak yasaktır.” ifadeleri yer alıyor.

Hackerlar, geçtiğimiz yıllarda onaylı hesapları hackledikten sonra Musk’ı taklit ederek dolandırıcılık yaptı. Sahte hesaplar nedeniyle en çok sıkıntı yaşayan kişilerden biri olan Musk, parodi hesap konusundaki düşüncesini paylaştı.

Parodi hesap olduklarını açıkça belirtmeyen hesaplara yaptırım uygulanacağını belirten Musk, “Bundan sonra kurallara uymayan parodi hesaplar kalıcı olarak askıya alınacak. Daha önce, hesabı askıya almadan önce uyarıyorduk. Ancak şimdi yaygın doğrulamayı kullanıma sunduğumuz için herhangi bir uyarı olmayacak.” ifadelerine yer verdi.

Twitter, bir süredir sosyal medya trolleri ve ırkçılar sebebiyle zor günler geçiriyor. Analistler, bazı kişilerin platformun yeni kurallarını test etmek için nefret söylemlerinin dozunu artırdığını düşünüyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu