Üç Büyük İl İçin Sıcak Hava Uyarısı: Yağış Beklenmiyor Sıcaklıklara Karşı Tedbirli Olunmalı

Sıcaklıklar mevsim normallerine yaklaşmış olsa da yağış beklenmiyor. Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, yaptığı açıklamada yurt genelinde sıcaklıkların yarından itibaren düşeceğini ancak yine de batı, iç ve güney kesimlerinde mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde seyredeceğini vurguladı.

İstanbul – Önümüzdeki günlerde İstanbul’da 32-33 derece civarında sıcaklıkların devam etmesi bekleniyor.

İzmir – İzmir’de sıcaklıklar mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyredecek. Hafta boyunca en yüksek sıcaklık tahmininin 35-36 derece olduğu belirtiliyor. Yağış beklentisi olmadığından, halkın sıcaklığa karşı tedbirli olması öneriliyor.

Ankara – Başkent Ankara’da ise sıcaklıkların yarın itibariyle 33-35 derece arasında olması tahmin ediliyor. Uzmanlar, sıcaklıkların düşmesine rağmen mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini ve bu duruma karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyredecek Sıcaklıklar

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Çelik, yaptığı değerlendirmede, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney bölgelerinde 4-5 derece kadar sıcaklık düşüşü beklediklerini açıkladı. Ancak Doğu Karadeniz, Kars ve Ardahan çevreleri dışında yağış beklentisinin olmadığını, genel olarak havanın az bulutlu ve güneşli olacağını belirtti. Marmara Bölgesi’nde ise kuzeydoğudan esen kuvvetli rüzgarların etkisinin birkaç gün daha devam edeceği, ardından rüzgarın etkisini kaybedeceği ifade edildi.

Sıcaklıkların düşmesine rağmen mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle vatandaşların tedbirli olması gerektiği uyarısı yapıldı. Sıcak hava koşullarına karşı gerekli önlemlerin alınması ve su tüketiminin artırılması öneriliyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir