ManşetYazarlarımız

Ulan İstanbul paralı dizi modası başlatabilir mi?

OYA TEKİN/MEDYABEY

oyatekin@gmail.com

www.twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

 

Ulan İstanbul dizisi artık internet üzerinden yayınlanacak. İnternette bir ilk olarak duyurulan uygulama aslında bakarsanız pek de ilk değil. Bu uygulamada asıl ilk olan dizinin internette yayınlanması değil bir televizyon dizisinin internette yayınlanmasıdır.

Çünkü çok uzun zamandan beri internet üzerinden dizi yapılıp yayınlanmakta. Hatta bu konunun ilklerinden olan senarist Bilal Babaoğlu röporajını da ben yayınlamıştım. Yine Mynet dizi yapan birçok kişiye bu imkanı vererek internet üzerinden dizilerin yayınlanmasını yıllardır sağlıyor.

Yani internette dizi işi yeni değil. Yeni olan bu işe yatırım yapanın bir televizyon kanalı olması. Ve önce televizyonda yayınlanıp belirli bir kitleyi yakaladıktan sonra devamını internet üzerinden vermesi.

Yaz aylarında yayın hayatına giren Ulan İstanbul dizisi genç neslin beğenisi kazandı. Sosyal medyada fenomen oldu.  Bu kitlenin farkında olan Kanal D dizinin reytingleri düşünce kaldırmak yerine D Net üzerinden kaldığı yerden devam ettirecek. İşte Kanal D’nin yaptığı bu.

Kanal D Mobil uygulama ve kanald.com.tr üzerinden sevenlerine ulaşacak dizinin süresi 45 dakikaya düşerken ücreti de bölüm başına 1.99 TL olacak. Mobil üzerinden izleyenlerin telefon faturalarına yansıyacak Kanal D’nin sitesinden izleyenler ise ödemeyi kredi kartıyla yapacak. 16 Şubat Pazartesi akşamı ilk bölümü ücretsiz olarak verilecek.

Bu adım sektör için önemli bir gelişme.

Nesil değiştikçe alışkanlıklarda değişti. Yeni neslin alışkanlarını doğru yakalayanlar ve bu kitleyi keşfedenler uzun zamandan beri yaptıkları işleri net üzerinden yayınlıyordu. Ama bir televizyon kanalının bunu yapması desteklemesi sektörün önündeki tıkanıklığı giderir. Ve net üzerinde bunu yapanların da işlerini kolaylaştırır.

Çünkü yapılacak işin önce televizyonda yayınlanıp fenomenleşmesiyle internette devamlılığını sağlayıp sağlanmayacağı baştan ölçümlenmiş olacak.

Yani bir anlamda televizyonda reklamını yapmış olacak. Bu reklama paralel kitleyi oluşturduğunda reyting ölçümlerine yansımayan rakamları internet izleyicisiyle yakalamış olacak.

Zaten baktığımızda da yurt dışı izleyicilerinin reytinglere yansımadığını görüyoruz. Yine panel sayısı tüm televizyon izleyicisini kapsamıyor.

Böylece kanal bu kitleyi yakalamış olacak bir anlamda.

Bu adımın para kısmı insanları düşündürüyor. Açıkçası şu an ortaya konulan rakam ortalamasının üzerine çıkılmazsa eğer insanların sevdikleri dizinin kalkması yerine onu destekleyerek internet üzerinden izlemeyi tercih edeceklerini düşünüyorum.

Yani bu parayı birçok insan rahatlıkla verecektir. Ama bir süre sonra bu iş tuttu şımarıklığına gidilip izleyiciden alınacak rakamlar abartılırsa işte o zaman ellerinde patlar projeleri.

Bir de işin cazibesi bölüm başına ücretin alınması olmuş. Yani izlediğiniz bölüme ücret ödeyecek olmanız. Aylık satın almak yerine böyle olması gençler açısından da izleyecek olan açısından da kolaylık sağlar. Hem bütçeyi sarsmamış olur hem de izlemediği bölümün parasını ödememiş olur. Ayrıca ne zaman isterse o zaman izler.

Burada önemli olan reklamcıları çekebilmek. Ki gördüğüm kadarıyla Kanal D Mobil uygulaması telefon faturasına yansıtarak izleme tercihiyle telefon operatörleriyle belli bir anlaşmayı sağlamış görünüyor. İlerde bu operatörlerin sponsorluk katkısını da alacaktır muhtemelen.

Yani Ulan İstanbul işinin tutmaması için ben olumsuz bir sebep göremiyorum. Ve diğerleri içinde. Sadece Kanal D üzerinden izlenmesi biraz zor çünkü sitede bir içerik izlemek sitenin ağırlığı yüzünden insanı zorluyor. Ama durum paralı olduğu için buna yatırım yapılmıştır her halde. Zira aynı ağırlıkta izlemek seyirciye çok cazip gelmeyecektir.

Tabi şunu da eklemeden geçemeyeceğim. D Net’in paralı olacağı uzun zamandan beri söyleniyordu. Bu durumu televizyon kanallarına taşıma aşamasına gelirlerse eğer işin rengi aynı olmaz. Türk televizyon izleyicisi paralı kanalda dizi izlemez. İnternet ile televizyon arasındaki tercihler birbiriyle doğru orantılı değil. Hani izleyici şımarık, hiçbir işi beğenmiyor, bedavacı diyenler bir sonraki adımda kanalları paralılaştırmayı düşünüyorlarsa baştan söylemekte fayda var aynı uygulama televizyonda tutmaz. Yurt dışında olsa bile bizim izleyicimizin tercih alanına girmez.

Bir de paralıyım ben madem artık özgürüm melodisi duyuyoruz bence bundan o kadar da emin olunmasın her işin denetimi olduğu gibi bu işinde denetimi olacaktır. Belki hemen değil ama zamanla o da sağlanacaktır çünkü yaşadığımız ülke Türkiye.

Şimdiden #bizitıklayacaklarmış diyen Ulan İstanbul’un tıkları bol olsun diyoruz ve darısı yeni işlerin başına.

Tuba Büyüküstün sevgisi

Tuba Büyüküstün sevgisi bir kitap yaprağında

Fanların sevdikleri ünlülere sevgilerini göstermek için pek çok yol kullandıklarına defalarca tanıklık ediyoruz. Kimisi adına kütüphane, kimisi ağaç dikerek kimisi onun dahil olduğu sivil toplum örgütüne bağış yapıyor bu etkinlikler farklılaşarak uzayıp gidiyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Tuba Büyüküstün fanları tarafından böyle bir etkinlik gerçekleştirildi. Bu güne kadar çeşitli projelerle Tuba Büyüküstün karşısına çıkan fanları bu kez sadece Tuba Büyüküstün’e özel tek baskı yapılan bir kitap çıkarmışlar. Adına “Koşulsuz Sevgi” dedikleri kitap Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Almanya, İskoçya, Mısır, Cezayir, Gürcistan, Azerbaycan başta olmak dünyanın dört bir yanından fanların yazılarından oluşuyor. Büyüküstün’ün Kara Para Aşk dizisinden arkadaşları Işıl Yücesoy ve İlkin Tüfekçi’ninde yazıları yer alıyor kitapta. Büyüküstün hayranlarından Aysel Aliyeva, Aytül Budak, Gönül Karakaş, Sibel Yıldırım ve Ümmühan Kaplan’ın organize ettiği ve yüzlerce hayranının Tuba Büyüküstün için yazdığı yazılarının yanı sıra şiirler ve çizimler olmak üzere 3 bölümden oluşan kitap 224 sayfa olarak hazırlanmış.

Tuba Büyüküstün, instagram’daki hesabında hayranlarının hazırlayarak bizzat teslim ettiği “Koşulsuz Sevgi” adlı kitap ile ilgili hislerini;

“Bu bir kitap değil, kocaman bir kalp anladım. Daha önce anlamamış mıydın? Diyebilirsiniz. İnsan bazen duyguları somutlaşmadan tam olarak anlayamayacak kadar aciz. Ön yazısı, arka yazısı, bu kocaman kalbin içindeki yazılar. Elimde tuttuğum, gözlerimle buluşan. Tanıdığım, tanımadığım… Çok da önemli değil, kalabalıkken ‘Bir olmak’ dedikleri böyle bir şey olsa gerek. Bana dün gece öğrettiniz. Teşekkür ederim, minnettarım.”

Sözleriyle dile getirdi.

Hayranları ona olan sevgilerini bir kitaba sığdırmışlar. Açıkçası ünlülerin en büyük kazanımı da bu. Biriktirdikleri koşulsuz sevgi. Ünlerini kaybetseler de hayranlarının onlara duydukları koşulsuz sevgiyi hiçbir zaman kaybetmeyecek olmaları.

Her ne kadar bu kitap Tuba Büyüküstün fanlarının sadece ona duydukları sevgiyi simgelese de bana göre ismi tüm ünlü fanlarının duygularını simgeliyor. Hepsi takip ettikleri ünlülere koşulsuz sevgi ile bağlılar çünkü.

Elbette bu duyguyu anlamak da yorumlamak da zor. Hiç tanımadığınız, sadece ekranlarda gördüğünüz birine böylesine bir sevgiyle bağlı olmak, ona ait her şeyi takip etmek, sevgiyi göstermenin yollarını aramak, aynı duyguyla birleşmek, grup olmak. Aidiyet duygusu mu buna sürükleyen sadece yoksa başka bir sebep mi bilemiyorum. Bildiğim tek şey bu duygunun kaybolmayacağı sevenlerin her gün yeni bir şeyle sevdikleri ünlüleri karşılayacakları “Koşulsuz Sevgi”lerini sunacakları.

Bu bazen bir kitap, bazen bir ağaç olacak. Karşılıklı mutlu olmanın yolu bulunacak.

Salıyı kim sallayacak?

Salı akşamlarının reytinglerini uzun süredir Küçük Ağa ve Büyük Ağa yani Emir Berke Zincidi ve Özcan Deniz’in dizileri götürüyor.

Geçen hafta MED Yapım imzalı Show TV’nin dizisi Acil Servis yayına girerek bu yarışa ortak olmak istedi. İlk bölümüyle beklentileri karşılayamayan dizi bu akşam iki yeni dizinin başlamasıyla nasıl bir ivme gösterir kestirmek zor olsa da açıkçası ben çok fazla bir şeylerin değişeceğini düşünmüyorum.

Evet diziye dair çok fazla ayrıntı düşünülmüş Acil Servis atmosferi yaratılmış ama atlanan şu ki Doktorlar dizisinden sonra bu tür dizilerin seyirci karşılığı zor. İzleyicinin beklenti çıtası yüksek.

O yüzden bu tür işlerde ya oyuncunuza yatırım yapacaksınız ya da senaryonuza. Acil Servis dizisine baktığımızda her iki ayakta da aksaklık olduğunu görüyoruz ne yazık ki. Her ne kadar ey izleyici neyini beğenmediniz denilse de Doktorlar dizisi efsanesini yakalaması için hem oyuncularla hem de senaryo ile çok üstünde seçimler yapılmalıydı. Yani izleyicinin beklentisi yüksek diye suçlayamayız “Doktorlar tuttu benzerini yapsak tutar” düşüncesini suçlamalıyız.

Şimdi ise hem Aşk Yeniden dizisi hem de Sevdam Alabora başlıyor. İki yeni dizi ve liderliği kimseye kaptırmayan Küçük Ağa ve Kaderimin Yazıldığı Gün arasından Acil Servis sıyrılır mı? Zor.

Peki, başlayacak olan diziler ne yaparlar sorusuna gelirsek Fox Tv’de başlayacak olan başrollerini Buğra Gülsoy ve Özge Özpirinçci’nin paylaştığı Aşk Yeniden dizisi romantik komedi olması sebebiyle biraz daha avantajlı gibi. Her iki oyuncuda kendilerini ispatlamış sevilen oyuncular. Son dönemde romantik komedilerin tutulduğu düşünülürse bu ikilinin hikâyesi de sevilirse salı akşamının böyle bir işe ihtiyacı var rakiplerinin arasından sıyrılır liste başına yerleşemez belki ama listede önemli bir yerde yer alır diye düşünüyorum. Önemli olan ilk bölümünde izleyiciyi yakalaması.

Sevdam Alabora’ya gelince gençlerin gönlünde önce Küçük Sırlarla ardından Pis Yedili ile taht kuran Fatih Harbiye ile de bu rüzgarını devam ettiren Kadir Doğulu bu sefer başrollü Elçin Sangu ile paylaşıyor.

İddiası yüksek bir iş. Paramparça dizisinin yapımcısı Endemol tarafından yapılan ATV ekranlarında yayınlanacak olan dizinin Aydın Bulut’un kurduğu dünya hikayesiyle izleyiciyi yakalarsa bence Kaderimin Yazıldığı Gün dizisine rakip olacak bir iş.

Ön gösterimi bugün atv.com.tr üzerinden yapılan dizinin görsel çekimleri muhteşem ve görünen o ki çok emek harcanmış. Dediğim gibi ilk bölümüne bağlı her şey.

Bu akşam her iki dizi de izleyici karşısına çıkacak. İki diziye de yolları açık olsun salıyı sallasınlar diyorum. Bakalım salıyı kim sallayacak, ne kadar değiştirecekler hep beraber göreceğiz.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu