Yazarlarımız

Umutsuz Ev Kadınları Yasemin’le başka güzel

 

Umutsuz Ev Kadınları, başarılı oyuncu Songül Öden’i adeta izleyicinin gözünün içine sokan bir yapım oldu. Onun performansındaki lezzeti, sevimliliği ve diziye kattığı rengi farketmemek bugün itibarıyla artık mümkün değil. Yasemin’siz Umutsuz Ev Kadınları’nın şekersiz baklavadan farkı kalmazdı herhalde…

Songül Öden’in televizyondaki oyunculuk serüveni 1999 yılına, Ferhunde Hanımlar dizisine kadar uzanıyor. Umutsuz Ev Kadınları’ndan önce oynadığı dizilerde ( Vasiyet, Havada Bulut, Gümüş, Vazgeç Gönlüm, Mükemmel Çift)hiç bu denli öne çıkmamıştı. Gümüş dışında yer aldığı projeler ses getiren işler olmadı. Umutsuz Ev Kadınları onu “resmen” bize hediye etti.

Bu denli fark edilmesinde tabii ki oyunculuğunun etkisi olduğu bir gerçek. Ama oynadığı karakterin diğer kadın karakterlere oranla daha renkli, daha köşeli ve karakteristik olduğunu da kabul etmeliyiz. Songül Öden ve “Yasemin” karakterinin Umutsuz Ev Kadınları’ndaki buluşması bu nedenle daha bir dikkat çekici hale gelebilmiş.

Nermin’in rolü gereği donuk kişiliği(Bennu Yıldırımlar), Elif’in(Ceyda Düvenci)çocukları ve hastalığı ile boğuşan sorunlu halleri doğal olarak izleyici için yeterince albeni uyandırmaya yetmiyor. Dizinin genelinde başroldeki kadın karakterler belli oranda kendilerinden beklenen katkıyı veriyor. Ama tek tek rollere bakıldığında “Yasemin”de olduğu kadar ışıltılı bir rol-oyunculuk buluşması görüldüğünü söylemek kolay değil.

Yasemin; çocuksu, duygusal, abartılı tepkiler vermeyi seven bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Diğer karakterlerin yaşadıkları maceraların yanında Yasemin’inkiler daha bir başka geliyor. Dizinin patronajı bunun farkında olmalı ki Yasemin’li sahneler diğer karakterlerin yer aldığı sahnelerden sanki süre olarak daha fazla. Bu da yanlış bir tutum değil; ilgi uyandıran, beğenilen ve diziye renk katan karaktere yol vermek her açıdan mantıklı bir yaklaşım.

Bana göre Yasemin’den sonra Umutsuz Ev Kadınları’nın en ilginç karakteri Zeliş (Evrim Solmaz)…Zeliş’in eski kocası ve diğer erkeklerle ilişkileri izleyici için yeterince “eğlenceli” bulunuyor olmalı…

Songül Öden’in başarısı sadece ülkemizde değil dışarıda da ilgi uyandırmışa benziyor. Medyada yer alan bir habere göre oyuncu, Ramazan ayında Mısır’da yayınlanacak olan (Underground/Yeraltı) adlı dizide rol alacak. Songül Öden’e ülke dışından da duyulan ilginin ete kemiğe büründüğü bu haberle teyit edilmiş oluyor.

Ben Umutsuz Ev Kadınları’ndan sonraki projelerde kadın başrol oyuncusu kimliğinin onu için daha öne çıkacağını düşünüyorum. Bu kritik eşikte Songül Öden kesinlikle yanlış bir tercih yapmamalı. Kariyerinde tam bir zirve yapması için bu şansını iyi değerlendirmeli.

Yanlış bir tercih durumunda izleyici Umutsuz Ev Kadınları’ndaki Yasemin’in sevimli halleriyle yetinmek zorunda kalır. Bu da başarılı oyuncunun kendisine yazık etmesi demek olur.

ŞADAN KABA/ MEDYABEY

https://twitter.com/Sadan_Kaba

https://www.facebook.com/medyabey

Bir Yorum

  1. Songül Öden zaten Gümüş’le kadın başrol oyunculuğunun zirvesine çıktı hem de dünyada daha ne kadar çıkacak siz televizyon dünyasıyla alakadar değilseniz başka. Sadece bu dizide kadın arkadaşlarıyla başrol paylaşmayı tercih etmiş ki yine 1. kadın oyuncu o da onun farklı rollerde oynama isteğinden kaynaklanıyor. Ayrıca insanlar onu yanlış tercihlerinde ‘sevimli Yasemin’ olarak hatırlamaz hatta Umutsuz Ev Kadınları da bana ve birçok kişiye göre yanlış tercih, yabancı bir diziden uyarlama olarak. İnsanlar onu zaten hep ‘Gümüş’ olarak hatırlıyor , dünyada da böyle bu, biraz daha mantıklı yazsanız daha iyi olur en azından bu kadar komik olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu