Yaşam

Ünlü cerrah Opr. Dr. Kemal Bayazıt hayatını kaybetti

Opr. Dr. Kemal Bayazıt vefat etti… Bayazıt, Türkiye’de ilk kalp naklini 1968’de gerçekleştirmiş, kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasına öncülük etmişti. Kemal Bayazıt, 89 yaşında vefat etti. Türk tıp literatürüne geçen Kemal Bayazıt kimdir? işte detaylar…

KEMAL BAYAZIT KİMDİR?

Türkiye’de ilk kalp naklini yapan Opr. Dr. Kemal Bayazıt, 89 yaşında hayata veda etti. Öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu, Bayazıt’ın vefatı ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’de kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasının öncüsü olan Bayazıt’ın uzun süredir tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini kaydetti.

CERRAHİDE EKOL OLDU

Türk tıbbında ve cerrahisinde bir ekol olan, on binlerce kalbe dokunmuş, yetiştirdiği cerrah ve kardiyologların yüz binlerce kalbe dokunmasını sağlayan hocaların hocası Kemal Bayazıt’ın, yıllar önce “İngiltere’de kal” dediklerinde, “Bana memleketimin ihtiyacı var.” diyerek dönmesinin Türk milleti tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Prof. Dr. Küçükaksu, Türk tıp camiasına ve kalp hekimliğine başsağlığı diledi.

KARACAAHMET MEZARLIĞINDA DEFNEDİLECEK

Kemal Bayazıt için İstanbul Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde cuma günü sabah saat 10.00’da uğurlama, daha sonra kuruluşunda çalıştığı Siyami Ersek Kalp Hastanesinde saat 11.00’de tören düzenleneceğini belirten Küçükaksu, Bayazıt’ın cenazesinin öğle vakti Şakirin Camisi’de kalınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verileceğini kaydetti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu