ManşetTelevizyon

Ünlü dizi Homeland’dan affedilmez Türkiye hatası

ABD menşeili dünyaca ünlü Homeland dizisinde Türkiye ile ilgili büyük hata…Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş izleyici kitlesi bulunan dizinin 5. sezon finalindeki hata Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

Dizinin geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan bölümünde dizideki Türk vatandaşı olan “Numan”, Almanaya’dan sınır dışı edilmesi sözkonusudur. Dizinin diğer karakterlerinden “Laura” ise yetkililere Numan sınırdışı edilmesin diye ” Onu sınırdışı edemezsiniz çünkü Türkiye’de idam var” der.

i100.independent.co.uk’nin haberinde dizi senaryosundaki ‘idam’ hatası İstanbul merkezli ‘The Kebab and Camel’ sitesinin dikkatinden kaçmadı.

Site editörü Beybin Somuk, i100.co.uk’e konuyla ilgili açıklama yaptı. Somuk, yaptığı açıklamada son bölümdeki senaryo hatası hakkında şunları dedi:

“Ben dizinin hayranıyım ve bu bölüm benim için gerçek bir hayal kırıklığıydı. Numan adlı bir Türk vatandaşı var. Meslektaşı Laura, Alman yetkililere onu sınır dışı edemeyeceklerini, çünkü Türkiye’de idam olduğunu söylüyor. Fakat 2004’ten bu yana Türkiye’de idam yok. Son infaz ise 1984’te gerçekleştirildi. Bu, ‘Homeland’ gibi büyük bir dizi için utanç verici bir şey.”

Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye, ölüm cezasını tamamen kaldıran Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 13’üncü Protokolü’nü Şubat 2006’da imzalamıştı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu