MagazinMüzik

Ünlü müzik grubu Pentagram’dan 30. yıla özel “Akustik” albümü lansmanı

Pentagram 30. Yılı sevgili dostları ve değerli basın mensuplarıyla bir arada kutlamaya hazırlanırken heyecan dorukta. Efsane kadro ile 30 yılın bu kez “Akustik” plak yansımasına kulak verilecek. Pentagram temalı yaratıcı menüler ve görsel bir şölene dönüşen tabaklarla başta Ünlü Şef Murat Bozok olmak üzere, Akademi Şefi Richard Madzar, Soner Göksu, konukları müziğin notaları arasında gezdirecekler.

30 yıldır heavy metal dünyasının hafızalardan silinmeyen eserlerine imza atan çıkardıkları her albümde, heyecanlarından bir şey kaybetmediklerini hem daim dinleyicilerine hatırlatan grup benzeri görülmemiş bir enerjiye sahip.

Bu uzun serüven içinde birçok müzisyen Pentagram ile buluştu. İşte şimdi bu isimlerin yolları “PENTAGRAM AKUSTİK” albümünde kesişti. Sony Müzik etiketiyle yayımlanan bu arşivlik albüm, plak formatında da yayımlandı.

Albümde; davulda Cenk Ünnü, bas gitarda Tarkan Gözübüyük, gitarlarda Hakan Utangaç, Metin Türkcan ve vokalde Gökalp Ergen’den oluşan gruba, bu müzikal yolculuğun efsane isimleri Murat İlkan, Ogün Sanlısoy ve Demir Demirkan’ın yanı sıra Kerem Özyeğen, Ozan Tügen, Şebnem Ferah, İskender Paydaş gibi değerli konuk sanatçılar da eşlik ediyor.

PENTAGRAM TAM KADRO BİRARADA

Türkiye’de heavy metal müziğin dönüm noktalarından olan ve 1992 tarihli “Trail Blazer” albümündeki yırtıcı vokalleriyle Pentagram tarihinde iz bırakan Ogün Sanlısoy, yeni albümde güçlü perküsyon düzenlemesiyle öne çıkan “No One Wins The Fight”ı ve Pentagram’ın kurulduğu 1987’den bu yana takip eden müziksever kitlenin her daim favori şarkılarından olan “Fly Forever”ı yeniden seslendiriyor.

Yayımlandığı 1997 yılında Pentagram’ın daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan “Anatolia”, uluslararası yankı bulan “Unspoken” ve “Bir” albümlerinde Pentagram’ın sesi olan Murat İlkan, albümde Pentagram klasiklerinden “For The One Unchanging” ve klasiklerden “In Esîr Like an Eagle” şarkılarını yorumluyor.

“Trail Blazer” ve “Anatolia” albümlerinde yüksek voltajlı imzaları bulunan Demir Demirkan da, Pentagram’a bu kez akustik gitarıyla eşlik ediyor.

2010’da gruba katılan Gökalp Ergen, yakın dönem konserlerde hep bir ağızdan söylenen “Geçmişin Yükü”, “Uzakta” ve İskender Paydaş’ın piyanoyla sihir kattığı “Apokalips”i seslendirirken, “Give Me Something To Kill The Pain”de de Murat İlkan’la beraber unutulmaz bir düet sunuyorlar.

Aşık Veysel’in yıllar içinde Pentagram’la da özdeşleşen başyapıtı “Uzun İnce Bir Yoldayım” ve grubun en bilinen şarkılarından “Sonsuz” da bu albümde oldukça dikkat çekiyor. Gökalp Ergen, Murat İlkan ve Ogün Sanlısoy bu parçaları birlikte seslendiriyor. “Sonsuz” şarkısının Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde hazırlanan video klibi, kısa sürede 700.000’den fazla izlendi.

ŞEBNEM FERAH’TAN ANATOLIA YORUMU

Albümün heyecan veren bir diğer sürprizi de, grubun yakın dostu Şebnem Ferah’ın “Anatolia” şarkısını seslendirmiş olması. Kendine özgü yorumuyla Anatolia’ya yeni bir soluk katan Şebnem Ferah, bu performansıyla da oldukça konuşulacak.

Pentagram, akustik enstrümanlarla tekrar yorumladıkları şarkılarında tüm efektleri kapatarak, 30 yıllık bir serüveni paylaştıkları her yaştan müzik tutkununu, yeni ve farklı bir yolculuğa davet ediyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu