Müzik

Ünlü Rapçi Ceza: “Medya ve TV’lerde Rap müziğe yer verilmiyor”

Son albümü “Suspus” ile 5 yıllık aradan sonra hayranlarıyla buluşan Türkçe Rap müziğinin en önemli isimlerinden Ceza, Rap müzik ve müzik kariyeri hakkında önemli açıklamalar yaptı. Programda rock tabanlı yeni grubunu ve son albümünü anlatan Ceza, rap müziğinin Türkiye’de yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

Türkçe Rap müziğinin en çok dinlenen isimlerinden ve uzun bir aradan sonra çıkardığı son albümü Suspus ile adından söz ettiren Ceza, Youtube üzerinden müzik içerikli yayın yapan dijital platform Motto Müzik’in konuğu oldu. Barış Akpolat’ın sunduğu “3N1K” programına katılan Ceza, müzik ve hayata dair sorulara verdiği samimi cevaplarla dikkatleri çekti. Suspus albümünün olumlu etkilerine değinen Ceza, yeni albüm çalışmalarına başladığının da müjdesini verdi.

“Rap’in ana akıma yükselmesi gerek”

Türkiye’deki rap müzikten kısa süre içinde büyük bir gelişme beklemediğini söyleyen Ceza, bu müziğe radyo, TV ve genel olarak basında yeterince yer verilmediğine dikkat çekerek rapin ana akıma yükselmesi gerektiğini savundu. Ana akıma yükselirse değerini kaybeder diyen rapçileri de amatör olarak tanımlayan Ceza, “Türkiye’de en çok dinlenen müzikler rap ve rock ama yer vermiyorlar” dedi.

Şu anda sahnede canlı bir rock grubuyla gitar, bas gitar, davul ve klavye eşliğinde şarkılarını söyleyen Ceza, Barış Akpolat’ın sorusu üzerine bir gün rock veya metal müzik yapabileceğinin sinyalini de verdi. Rapçilerin kendi aralarında sürekli tartışma içinde olmalarına rağmen dinleyenlerin bir ortak noktada buluşup bu müziği desteklemesi gerektiğini vurgulayan Ceza, amatör rapçilerin de batıdaki örnekleri dinlemeleri gerektiğini savundu ve şöyle ekledi: “Public Enemy, Run-DMC gibileri üstadımdır ama uzaktan abilerim gibiler. Bu coğrafyada saygı duyduğum çok rapçi olsa da örnek aldığım, üstadım dediğim rapçi yok.”

Muay Thai dövüş sporuyla form tutuyorum

Barış Akpolat’ın günlük hayatına dair sorularını cevaplayan Ceza, güne erken başladığından ve sporu ihmal etmediğinden bahsetti. Eskiden çok fazla basketbol oynadığını söyleyen Ceza, iki senedir Muay Thai dövüş sporuyla form tuttuğunu anlattı ve izleyenlere şu tavsiyede bulundu: “Spor günlük yaşantıma ve sahne performansıma çok fayda etti. Kimse kendini sporsuz bırakmamalı.” Ceza, ayrıca gençlere daha çok okuyup dinlemelerini, televizyondan uzak kalmalarını öğütledi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu