Röportaj

Ünlü yorumcu Ferhat Göçer: “Çocukluğumdan beri hep şarkı söylemek için hayaller kurdum”

Acılar, sevinçler, umutlar ve hüzünler…Tüm duygular onun sesinden yansıyan melankolik bir tınıyla ruhunuzu sarıveriyor. Başarılarla dolu müzik kariyerinde dinleyicisine en mükemmeli sunmak için çabalayan ve dinlediğimiz her şarkısında verdiği emeği bizlere hissettiren bir müzik adamı Ferhat Göçer. Arkadaşımız Yılmaz Parlak, ünlü yorumcuyla ilginç bir röportaj gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi  Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü mezunu olan Ferhat Göçer, 2005 yılında kendi adını taşıyan albümü ile müzikseverlerle buluştu. Çıkış parçası olan “Yastayım” ile hepimizin ruhunda bir iz bıraktı…

Kurucusu olduğu Metropol Senfonisi Orkestrası ile Türkiye’de ve yurtdışında verdiği konserlerle bir çok hayran kitlesine sahip oldu.

Klasik Türk Müziği’nden operaya,müzikallerden yabancı bir çok esere kadar dinleyicisine büyük bir müzik ziyafeti sundu.

Çalışkan, mütevazı, entelektüel, romantik, centilmen ve beyefendi kişiliğiyle öne çıkan başarılı yorumcu Ferhat Göçer’in konuğuyduk. Geçtiğimiz günlerde 25 yıllık doktorluk hayatını emeklilikle taçlandıran ünlü müzisyen, “Sabahattin Ali’nin hayatını konu alan “Aldırma Gönül” adlı müzikli oyun ile oyunculuk yeteneğini de sergiledi.Şu günlerde tekli (single) çalışması “Ağır Yaralı”yı müzikseverlerin beğenisine sundu.

Halkın gözünde imajınız hep olumlu yönde seyrediyor, bunu neye bağlıyorsunuz?

FERHAT GÖÇER: Olduğum gibi davranmaya bağlıyorum.Nasılsam oyum.Maskem yok,sakladığım gizlediğim bir şey yok.

Öğretmen bir ailenin çocuğuyum.Onlar da  çocuklarını toplumda insanların, ailelerin örnek gösterdikleri bir evlat olarak yetiştirme arzusuyla ve hayaliyle büyüttüler.Ben de onlara layık bir evlat olmak için elimden geleni yaptım.Şimdi bunun mutluluğunu ve huzurun taşıyorum.

 

Kalabalıklar sizi dinlerken siz ne hissediyorsunuz?

FERHAT GÖÇER: Öncelikle şükrediyorum.Hayal ettiğim,hayalini kurduğum hatta hayal bile edemediğim kadar güzellikler yaşıyorum; bunun için de her dakika şükrediyorum.

Sahnedeki Ferhat Göçer ile sahne dışındaki Ferhat Göçer arasında bir fark var mı sizce?

FERHAT GÖÇER: Sahne dışında sakin biriyim.Mütevazı, daha çok işinde gücünde bir adamım.

En büyük sevgi göstergesi nedir sizce?

FERHAT GÖÇER: İster takdir olsun ister eleştiri olsun, her zaman bizleri takip eden ve izleyenlerin yorumlarını bizlere iletebilmesi.Sadece takdir, sadece alkış bence doğru değil zaten.Sanatçının topluma örnek bir kişi pozisyonunda olduğunu düşünüyorum.

Oyunculuk yeteneğinizin olduğunu düşünüyor musunuz?

FERHAT GÖÇER: Yok hiç düşünmedim.Öyle bir beklentim de olmadı zaten.Böyle bir hayalim de hiç bir zaman olmadı.Ben hekimlik yaparken de hatta çocukluğumdan beri hep şarkı söylemek için hayaller kurdum.

Dizi veya film teklifi alıyor musunuz?

FERHAT GÖÇER: Çok teklif alıyorum,ama bu konunun hakkını vereceğimi düşünmüyorum.Bu işe bir zaman ayırmak yerine onu müziğe ayırmayı tercih ederim.

Sizinle ilgili hiç bilinmeyen bir yönünüz var mı?

FERHAT GÖÇER: Bu güne kadar yaptığım röportajlarda veya söyleşilerde genelde en küçük detayına kadar bütün sorulan sorulara cevap vermeye gayret ettim. Bir şey yok sanırım, aklıma bile gelmedi.

Kariyer anlamında size ilham veren kimler oldu hayatınızda?

FERHAT GÖÇER: Öncelikle konservatuvar hocam sayın Melek Çeliktaş. Benim asistanlık zamanımda bana hocalık yapan sayın İzzet Titiz.Bu isimler benim için kariyerimde çok önemli insanlar.Müzisyen olarak da birbirinden değerli örnek aldığım kişiler oldu.Başta Selçuk Ural bunlardan bir tanesi.Gerçekten hala azimle, büyük bir keyifle, mutlulukla, işine hayata bağlılıkla devam ediyor. Kendisiyle zaman ve fırsat buldukça bir araya geliyorum.Ondan hala tavsiyeler ve güzel fikirler almaya devam ediyorum.

Sizin için çok önemli olduğuna inandığınız şarkılarınız hangisi diye sorsam…?

FERHAT GÖÇER: “Aşkların En Güzeli” ve “Gidemem” iki değerli şarkım benim.

Sipariş üzerine hiç şarkı aldınız mı?

FERHAT GÖÇER: Tabii ki aldım, şarkı da yaptım.Ayrıca bazı programların jeneriklerini hazırladım.

Sesinizi korumak için özel bir formülünüz var mı?

FERHAT GÖÇER: Uykuma çok dikkat ediyorum.Mümkün olduğu kadar şekerli gıdalardan ve kilo almaktan uzak durmaya çalışıyorum.Sesi korumak  için uykunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Aynı zamanda markanız olan isminizi korumak için özel bir çalışma yapıyor musunuz?

FERHAT GÖÇER: Sadece iyi eserler çıkarmaya gayret ediyorum.İsmimize,kimliğimize yakışır bir hayat sürmeye çalışıyorum.

Sizi neler sinirlendirir, ya da sabrınızı taşırır?

FERHAT GÖÇER: Yalan söylemek,aptal yerine konmak.Bu konuda çok hassas biriyim.

Hayatımızın içine işlemiş bir sosyal medya ve internet var. Artık şarkılara bile buralardan yön veriliyor, bu konuda neler düşünüyorsunuz?

FERHAT GÖÇER: Sosyal medya sanat dünyasının vazgeçilmez organlarından biri haline geldi.Biz, Twitter, Facebook,Instagram gibi mecraları ve diğer digital platformları en verimli biçimde ve doğru bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Özeleştiri yapar mısınız?

FERHAT GÖÇER: Tabii ki yaparım.Geçmişe çok takılıyorum doğrusu.Sürekli önüme bakmak varken, sürekli ‘eyvah ben bunu neden yaptım?’ diyorum. Geçmişte yanlış yaptığım, yanlış olduğunu düşündüğüm şeylere takılıp kalıyorum.Bu, benim konsantrasyonumu ve enerjimi düşüren,kendimde eleştirdiğim en  önemli özelliklerden biri.

RÖPORTAJ: YILMAZ PARLAK

 

 

 

 

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu