Yaşam

Ünlülerin emlakçısı İzak Hason: “Fiyatlar zaman içinde inişe geçecek”

Kendi adını taşıyan markasıyla “İzak Hason”la Bağdat Caddesi’ndeki ofisinde bir araya geldik.

Güler yüzlü, pozitif enerjisiyle eşi Asena Hanım’la birlikte kapıda karşıladı bizleri İzak Hason.

Röportaj öncesi kendisiyle kahvemizi yudumlarken, iş hayatını, ünlü isimlerle yaşadığı diyalogları ve mesleki hayatındaki kırılma noktasını uzun uzun konuştuk.

Emlak sektörüne farklı bir bakış açısı getiren ve sistem oluşturan, meslektaşları tarafından da referans gösterilen ayrıca alanında uzman ekibiyle yüzde yüz müşteri memnuniyetini ilke edinmiş olan Hason, sektöre olan güvenin giderek azaldığı bir dönemde konuşması, ses tonu, mimikleri kısaca beden diliyle karşısındakine güven veren ve “Zaten müşterilerim beni ailesinden biri gibi görüyor” diyerek içtenliğini ve samimiyetini ifade etmektedir.                                                                                                               

İş hayatı boyunca kelimelerle oynamadan net ve adaletli olduğunun altını da özellikle çiziyor.

Aynı zamanda çok renkli bir kişiliğe sahip olan, yılların başarısı bir yana “sıfır ego” diyebileceğimiz kadar da mütevazı bir kişiliğe sahiptir.

Uğur Dündar’la yaşadığı bir anısı özellikle dikkatimi çekti.

Kendisi misafirlerini kapıda karşılar, kapıya kadarda uğurlarmış, bende kendime örnek bir davranış olarak yıllardır yaparım diyerek güzel bir hatırasını paylaştı.

Bugünlerde hiçbir karşılık beklemeden iş tecrübelerini, verdiği eğitim toplantılarında meslektaşlarıyla, sosyal medya paylaşımlarıyla tüm halkla paylaşan Hason, büyük beğeni ve taktir toplamaktadır.

EMLAKÇILAR KRALI “İZAK HASON” EMLAKÇILIK MACERASINI ANLATTI

Kendisiyle iş yaşam öyküsünü ve güncel konuları konuştuk.

 -Mesleğe nasıl başladınız?

İZAK HASON: İş hayatına video kulüplere film satarak başladım, Türkiye’nin dört bir yanını dolaştım, askerlik sonrası boğaz hattında Rumelihisarı Baltalimanı’nda arasında 12m2 bir dükkan açtım. Boğaziçi Emlak adıyla. Zamanla öğrendim ki aynı isimle onlarca emlakçı var. Yakın dostum Akın Kaston’un ısrarlı teşvikiyle “İzak Hason Emlak” olarak değiştirdim.

-İyi bir Emlakçı nasıl olmalı?

İZAK HASON: Yanında çalışan danışmanların primle çalıştığını maaş almadıklarını bilerek empati kurabilmeli. İyi bir broker dürüst ve adil olmalı ekibini iyi yönetebilmeli. Aksi taktirde o dükkan kapanmaya doğru gider.

-Marka değerinizi nasıl koruyorsunuz?

İZAK HASON: Çalışan danışmanları eğiterek, elimden geldiğince seçerim ve son aşamada pazarlığı bizzat ben yaparım. Parasal konuları ben üstlenirim. Kimse kimseye yanlış yapmaması adına hassas olurum. Markamı bu şekilde korumaya çalışıyorum.

-Bir Gayrimenkul danışmanı verimli bir güne nasıl başlamalı?

İZAK HASON: Hiç ofise uğramadan günde üç saat verimli saha çalışması yaptığı taktirde, ardından ofiste altyapıyı destekleyici çalışma yaparsa, gün sonunda 6-7 saat ciddi çalışarak aylık harcamalarını karşılayacak duruma gelir.

-Bu meslekte istikrar nasıl elde edilir?

İZAK HASON: Bir yılın sonunda mesleksel bir tembellik başlar, birkaç müşteri buldum hep onlarla çalışırım yanılgısına kapılırsa hata yapar, halbuki piyasada onlarca daha müşteri var, yeni afiş asılacak yerler var, ve çok daha fazla para kazanma ihtimali olduğunu unutmamalı, bu süreci atlatırsa istikrar sağlanır.

-Ofisteki danışmanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

İZAK HASON: Sorunuzun cevabı çok uzun aslında… Takım arkadaşlarımla bir aile gibiyiz zaten. Emlakçı adını verdiğim 32 soruluk bir eğitim semineri yaptık, öncelikle bunu izlemelerini öneriyorum. Birebir yaşadıklarımdan kısa kısa örnekler veriyorum. Uzun yıllardır her pazartesi nizami ofis toplantısı yaparız, haftanın değerlendirmesi sağlaması, görüş ve öneriler detaylı bir şekilde paylaşılır.

-Vatandaş emlakçı seçerken nelere dikkat etmelidir?

İZAK HASON: Öncelikle firmanın marka değeri olmasına dikkat etmeli. Eğer bir firmanın marka değeri varsa, kaybedecek çok şeyi vardır. Bu durumda hata yapmamak için elinden geleni yapar. Muhatap olacağı patronla görüşebiliyor mu, para konularını gönül rahatlığıyla yetkili birisiyle halledebiliyor mu, bu konulara dikkat etmeli.

-İş hayatınızda dönüm noktası diyebileceğiniz işiniz nedir?

İZAK HASON: Boğaziçi emlak olarak başladığım ilk yıllarımda, kendi adımı soyadımı taşıyan “İzak Hason” Emlak danışmanlığı adı altında değiştirmem ve markalaşmam, benim iş hayatımda değişim günüm olmuştur.

-Türkiye’deki Franchise emlak firmaları için düşünceleriniz?

İZAK HASON: Markalı emlak firmaları, müşterileri danışmanları ve emlak piyasasını biraz daha nizami hale getirdiğini düşünüyorum, çünkü bizim gibi işini düzgün ve ciddi yapan firmalar artık zorlanmıyor. Önemsiyor ve destekliyorum, iyi ki varlar diyorum.

-Yüksek emlak fiyatları hakkındaki düşünceleriniz?

İZAK HASON: Şu anki Satılık veya kiralık fiyatları yüzde üç yüz yukarı seviyelerde. Kentsel dönüşüme ağırlık verilirse, fiyatların zaman içinde inişe geçeceğini düşünüyorum. Piyasada emlak fiyatları gerçek olsun, bir çok insanla iş yapabilelim, bunu gönülden isterim.

-Emlakçılar ciddi paralar kazanır mı, herkes bu işi yapabilir mi?

İZAK HASON: Evet büyük paralar konuşulur ama aşırı büyük paylaşım vardır, ”emlakçılar, danışmalar, ortaklar arasında” o bahsedilen rakamlar aslında gerçeğe baktığınızda normal kazançlar halindedir.

Bu mesleği aklı başında dürüst adaletli olan herkes yapabilir, biz de 1993 senesinde bu işe başladığımızda hiçbir şey bilmeden başladık, yeter ki işini sevsin, kendini geliştirsin.

-Hangi ünlü isimlerle çalıştınız?

İZAK HASON: En çok rahmetli Levent Kırca ile çalıştım. Bunun yanı sıra sayısız ünlü ile çalışma fırsatım oldu, ilk aklıma gelenler Beyazıt Öztürk, Uğur Dündar, Mehmet Ali Erbil, Cem Yılmaz, Filiz Akın, Orhan Gencebay, İshak Alaton, Kenan Doğulu, Şevket Altuğ, Nusret Gökçe, Gökhan Özoğuz.

-Ünlülerden komisyon almak zormu, sıkı pazarlık yaparlar mı?

İZAK HASON: Levent Kırca önce sıkı pazarlık yapardı, sonra konuştuğumuz rakamın fazlasını çek olarak takdim ederdi. Neden böyle yapıyorsun Abi dediğimde canın sağ olsun senin derdi.

Beyazıt Öztürk hiç sözleşme bile yapmadan hafta sonu para lazım olur diyerek ödemesini peşin yapardı. Çok zor aldığım, hatta hiç alamadığım kişilerde oldu ama genel anlamda çok fazla sıkıntı yaşamadım, hepsi benim için değerli insanlar.

-Mesleki olarak henüz gerçekleşmemiş hayaliniz var mı?

İZAK HASON: Bu sene amatör emlakçılar için eğitim toplantısı düzenledik. Önümüzde ki yıl meslekte 30.yılımı dolduruyorum. Şimdiden hazırlıklara başladık. Eşimle gece gündüz çalışıyoruz. Beş yılını dolduran profesyonel emlak danışmanları için eğitim programı yapmayı planlıyoruz. Belki bunu zaman gösterecek ama 35.yılımda ise brokerlar için eğitim semineri yapmayı düşünüyorum. Şu anki hayalim budur.

Samimi ve içten sohbeti için Medyabey ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Yılmaz PARLAK / MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu