Manşet

Urfalıyam Ezelden’in en büyük şansı…/JALE ŞEN

Asaf Avidan dinliyorum, bir yandan yazacağım yazı aklımda. Çayımı da aldım masama kuruldum. Pazar günlerini sevmiyorum küçüklüğümden beri. Haftanın bu son günü bizim evde hep bir koşuşturmaca olurdu çünkü. Annemin çamaşır, ev halkının banyo günüydü o gün. Ben kitap okumak, böyle koltuğumda gevşeye gevşeye müzik dinlemek isterdim, annem ‘’hava da pek güzel, tam temizlik havası’’ derdi ve benim hayal balonum bir anda ‘pufff’ sönüverirdi.

Allahtan şimdi yazı yazıyorum da Pazarlarımı böyle dolduruyorum. Bir de tabii dizilerim var Pazar günü olan, onları izliyorum, zaten gün bitiveriyor böylece. Pazar deyince ve dizi deyince girelim hadi konuya… Kanal D yayından kaldırana kadar Bana Artık Hicran De izliyordum, izliyorduk. ‘’Günü yanlış’’ dediğim diziyi ben ayıla bayıla izledim oysa ki. Gününe filan bakmadan. Şimdi uzun uzun yazmayacağım, zaten sinirim zıplıyor her seferinde bu konudan yazarken, dizi bitti bazı sebeplerden. Şimdi bu hafta (bugün) ikinci bölümünü izleyeceğimiz Urfalıyam Ezelden başladı Kanal D’de. İlk bölümü çok beğendim. Üstelik de ‘’izlemeyeceğim, izlemeyeceğim’’ diye diye oturdum televizyonun başına. Başka kanallara bakarken birden yine kendimi Kanal D ile karşılıklı buldum!

Ben tutturuyorum ya hep ‘’görüntü kalitesi, ses, ışık’’ filan diye, Urfalıyam Ezelden’de bunların hepsi de yerli yerindeydi. Burada Görüntü Yönetmeni Müslüm Şahin ve Sanat Yönetmeni Dilek Yelence’ye selam çakmak isterim! Bunun yanında müzikler harikaydı. Senaryosunda dört ismin bulunduğu ( Sinan Tuzcu, Ozan Yurdakul, Cihan Çalışkantürk, Deniz Madanoğlu) ve yönetmenliğini Faruk Teber’in yaptığı dizi ciddi ciddi iyi bir iş olmuş. Bu arada ufak da bir bilgi verelim; senaristlerin içinde okuduğunuz üzere Sinan Tuzcu (Dolunay Soysert’in eşi) da var. Oyuncu olan Sinan Tuzcu, oyunculuğa ara verip senaryo yazmaya karar verdi.

Oyuncularına gelecek olursak, soğuk görüntüsü olduğunu düşündüğüm  ve arada ‘’odun gibi oynuyor’’ dediğim Bülent İnal’ın (Cemal) diziye çok yakıştığını söylemeliyim. Settar Tanrıöğen(Mehmet) ve Meral Çetinkaya (Nene) hakkında zaten bir şey yazmama gerek bile yok, onlar muhteşem ötesi iki oyuncu! Güven Murat  Akpınar ( Selahattin) benim has adamım. Uğur Güneş (Çetin) evin atarlı oğlunu güzel oynuyor. En beğendiğim karakter o oldu ilk bölümde zaten. Lafları çatır çatır koyuyor ya hani pek hoşuma gidiyor. Diğer yandan Dolunay Soysert’i çok çok iyi buldum ‘Çok’ların sayısını artırabilirim, o derece güzel oynuyor Soysert.

Ses sanatçısı olan Öykü Gürman’a gelecek olursam, Gürman’ın oyunculuğunu ilerleyen bölümlerde daha iyi göreceğiz hep birlikte ama ilk bölümde de hiç fena değildi. İkinci bölümle birlikte hepimizin anladığı gibi Cemal (Bülent İnal) Ceylan’a (Öykü Gürman) aşık olacak. Kızın sesinden çok etkilendiler baba-oğul zaar! Diziyi izlerken benim de etkilenmem gerekirdi gerçi eğer Ceylan hanım kızımız güzel söyleyeydi türküyü. Zaten sesini hiçbir zaman beğenmediğim Gürman’a ileriki bölümlerde fazla türkülü sahne koymazlar umarım.

Bu akşamki yeni bölümde dizide Bülent Serttaş’ı da izleyeceğiz. Onun o sarsak halleri beni çok güldürür hep. Burada da zaten ‘sarhoş İrfan’ olarak karşımıza çıkacak ki tam kahkaha attıracak bir karakter olacağı belli. Bu bölümle birlikte Türlü Türkan karakteriyle Zuhal Olcay’ı da izleyeceğiz. Olcay’ı ekranda izlemek hoşuma gidiyor, seviyorum bu kadını.

Tamamen ‘töreler’ üzerine kurulu olmadığı ilk bölümden anlaşılan Urfalıyam Ezelden, iyi kurgusu, ses ve görüntü kalitesi, doğru oyuncu seçimleriyle ‘izlenir’ bir iş olduğunu ilk bölümden kanıtladı. Belki batıda doğup büyüyen biri olarak doğunun o eşsiz dokusuna, sımsıcak insanına olan ilgimden dolayı da sevmiş olabilirim tabii diziyi! Kanal D bu diziye de kıymazsa eğer,  Pazar akşamlarımızın izlenebilecek bir dizisi daha oldu demektir!

JALE ŞEN/MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu