Gündem

Uzmanlar koronavirüsün en kritik belirtisini açıkladı

Bugüne kadar koronavirüsün en kritik belirtisi olarak yüksek ateş gösteriliyordu. Son vakalarla birlikte yapılan araştırmalar koronavirüsün en önemli belirtisinin ateş olmadığını ortaya koydu. Çünkü yoğun bakımdaki birçok hastanın yüksek ateş şikayetiyle gelmediği ifade ediliyor. Uzmanlar koronavirüsün en kritik belirtisi olarak iki şikayeti belirledi.

ARTIK EN KRİTİK BELİRTİ ATEŞ DEĞİL

Her koronavirüs vakasında yüksek ateş olmadığını açıklayan uzmanlar aynı zamanda her yüksek ateşin de koronavirüs olmayacağını belirtti. Peki, koronavirüsün en kritik iki belirtisi nedir? İşte koronavirüsün en önemli iki belirtisi…

Korona virüsün en kritik belirtisi olarak yüksek ateş gösteriliyordu. Son vakalarla birlikte yapılan araştırmalar korona virüsün en önemli belirtisinin ateş olmadığını çünkü yoğun bakımdaki birçok hastanın yüksek ateş şikayetiyle gelmediğini gösterdi. Uzmanlar korona virüsün en kritik belirtisi olarak iki şikayeti belirledi. Her korona virüs vakasında yüksek ateş olmadığını açıklayan uzmanlar aynı zamanda her yüksek ateşin de korona virüs olmayacağını belirtti.

Küresel bir salgına dönüşen koronavirüs ile ilgili mücadele tüm hızıyla devam ederken, hastalığın tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşanabiliyor.

Bilindiği üzere, Çin’de ortaya çıktıktan sonra koronavirüs tanısındaki en temel semptom ateş idi, ancak son dönemde asemptomatik vakalar bir yana ciddi enfeksiyonlarda bile ateşin olmadığı görüldü.

Son bilimsel çalışmalara göre, ateş sınırı 37.3’ün üzerinde tanımlandığında vakaların hepsinde ateş olduğu görüldü ancak 38’in üzerinde alındığı zaman yoğun bakıma giden hastalarda ateş cevabının olmadığı ortaya konuldu.

Doç.Dr. Fatih Çiftçi, “Her ateşli hastayı koronavirüslü olarak değerlendiremeyiz. Ateş belki semptomlar bütününün bir parçası olabilir. Semptomlar yüzdeliğinde öksürük ve nefes darlığının oranı artık daha yüksek.” diye konuştu.

HASTALARDA ATEŞ OLMAYABİLİR

Özellikle yaşlı insanların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğunu belirten Çiftçi, “Bu hastalarda koronavirüs olmasına rağmen ateş olmayabilir. Onlarda öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluk belirtileri öne çıkıyor” dedi.

TOMOGRAFİ KONUSUNDA AVANTAJLIYIZ

Öksürüğü olan hastalar için tomografi kullanıldığını belirten Çiftçi, “Tomografi konusunda ülke olarak avantajlı konumdayız. Hiç beklemeden, ölçüm ve değerlendirmeler yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

ASEMPTOMATİK VAKALAR ARTIYOR

Türkiye’de semptom göstermeyen koronavirüs vakalarının sayısının az olmadığına dikkat çeken Çiftçi, “Enfekte olanların yüzde 81’i ileri bir şikayet olmadan geliyor. Tanı konuları zaten Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Kesin semptom tanımları değişip, güncellenebiliyor” vurgusunu yaptı.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ÖKSÜRÜK KARARI

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan ‘ayakta başvuran hastalar için olası koronavirüs vaka sorgulama klavuzunda’ vaka tanımı değişti. Bundan sonra ayakta başvuran hastalar için artık sadece öksürüğü olana da koronavirüs testi yapılacak.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu