Televizyon

VATANDAŞ GAZETECİLERİN HAKKI YENMESİN!

New-Media

Destekten TR

Farkındasınız ya da değilsiniz ama medyada ciddi ciddi kendini belli eden Vatandaş Gazeteciler dönemi var. Medyabey’in yeni yazarlarından Hasan Yediyıldız, Medyada kendini iyice hissettiren “Vatandaş Gazeteciler” i yazdı.

Destekten TR

 

Destekten TR

Uzun yıllar “Medya”nın medya olduğu, gazetecilerin gerçekten “gazetecilik” yaptıkları bir dönemde  yazılı ve görsel medyanın çeşitli departmanlarında çalışma şansı bulmuş insanlardan biriyim. Toplumda gazetecilerin saygı gördüğü bir dönemdi o yıllar. Oysa bugün İletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim medya sektöründe okuyucu ve izleyicilerin alışkanlıklarını da değiştirdi. Şimdi okuyucu haberin içinde olmak ve bir adım ötesine geçerek habere yön vermek, hatta haberi bizzat kendisi oluşturmak istiyor.

Çok dillendirilmese de bunun adına Vatandaş Gazeteciliği (VG)diyebiliriz. Zaman zaman dünyanın en hızlı haber ajanslarından daha hızlı hareket eden VG’ler, artık medya ile yarışır hale geldi. Gelişen iletişim teknolojileri sayesinde vatandaş, isterse gönüllü muhabir, gazeteci veya televizyoncu olabiliyor.Hatta ücretsiz blog hizmetleri veren bir site yardımı ile kendi medyasını dahi kurabilir.

Profesyonel işi gazetecilik olmayanlar Facebook, Twitter gibi sosyal medya sayesinde artık “ben de varım” diyor. Bir kaç yıl içinde yaşanan birçok olayda görüldü ki vatandaş gazeteciler, dünyanın en büyük haber ajanlarına haber atlattılar. Örnek mi istiyorsunuz; Michael Jackson’ın ölüm haberi, Hodsun Nehri’ne inen uçak ve birçok doğal afetin haberini ilk olarak VG’lerden öğrendik. Elinde cep telefonu olan herkes VG oluyor. Medyamız VG’lerin doğru zamanda doğru yerde çektikleri kamera görüntülerini logosu ile yayınlamaktan geri kalmadı.

posta

Yalnız son zamanlarda medya-VG arasındaki güzel başlayan haber ilişkisi tersine dönmeye başladı. Çünkü medyamız maalesef işine gelmediği zaman VG’leri eleştirip aslanın önüne atmayı ihmal etmiyor.

En son olay Zonguldak’ta kamyon altında kalarak yaşamını yitiren 65 yaşındaki bir kadını çep telefonu ile görüntülemeye çalışan VG’lerin başına geldi. Manşete konu oldular. İşte o manşetlerden bazı örnekler:

“Pes Doğrusu!”, “Yazıklar Olsun!”, “İnsanlık Ölmüş!”

Ya arkadaşlar, bu fotoğrafları çeken vatandaşların görevi kamyonun altındaki kadını kurtarmak değil ki!.. Kadın, ölmüş. Polis olay yerine gelmiş, ambulans gelmiş, savcı bekleniyor…VG, doğal olarak ikinci işini içgüdüsel olarak yapıyor.Bunun için çok caba da harcamasına gerek yok. Cebinden telefonunu çıkartıp tuşa basması yeterli.

Şimdi, bu VG‘nin çektiği fotoğraf sahipsiz bir kadın yerine Türkiye’nin en önemli ailelerinden birinin elinde olsaydı manşetler böyle mi atılırdı? Yoksa, VG’lerden bu fotoğrafların satın alınması için genel yayın yönetmenlerimiz en “cabbar” muhabirlerini pazarlık için mi görevlendirirdi? Bunun cevabını verin biz de size hak verelim.

Bu olay gelişmiş bir Avrupa ülkesinde olsaydı olay yerine gelen güvenlik ekipleri çevre güvenliğini alır, gerekirse cesedin etrafına branda çeker kimsenin görüntü almasına izin vermezdi, doğru mu? Olması gereken kesinlikle bu.  Şimdi VG’ye yüklenmenin alemi yok o zaman!

Bakın ok yaydan çıktı; teknoloji, medya düzenindeki taşları yerinden oynatmadı adeta söktü attı… Yeni medya düzeninde silahlar artık eşit. Profesyonel gazetecilerin sahip oldukları tüm imkanlara sahip milyonlarca insan var.

Sözün özü meslekte rekabet eskisinden daha acımasız daha sert. Önümüzdeki dönemlerde gazetecilik mesleği diye bir şey kalmayacak. Gazetecilik eğitimi almış insanlar  sahada gazetecilik yapamayacaklar. “Ya ne yapacaklar?” diye sorarsanız VG’lerin çektikleri görüntü ve haberleri süzgeçten geçirip, doğruluğunu kontrol eden bir merci olarak okurlarına sunacaklar. Bu nedenle medya yöneticilerine bültenlerine önemli katkılar veren VG’ler ile iyi geçinmelerini tavsiye ediyorum.

NOT: Yazı yayına girdiği saatlerde İstanbul Fulya semtinde bulunan Polat Towers’da büyük bir yangın çıktı. Haber, İstanbul’da ışık hızıyla yayıldı. Yangının dumanları Anadolu yakasından bile görülüyordu. Tüm okurlar medya sitelerinde son dakika olarak gördükleri haberin görsellerini merakla beklemeye başladılar. Habercilikte haberi ilk verebilmek önemlidir . Basın mensupları olay yerine gidene kadar VG çoktan iş başı yapmış ilk görüntüleri çekmiş, yangını sıcağı sıcağına görüntülemişti.

VG’nin çektiği görüntüler DHA imzası ile hürriyet gazetesi internet sitesinden yoldan gecen vatandaş geçti amatör kamera görüntüleri anonsuyla yayınladı. Şimdi olay yerine sonradan gelen DHA VG’den aldığı bu görüntüleri ücret mukabili mi aldı yoksa öylesine rica mı etti bilemiyoruz.Bildiğimiz bir şey var ki kamyon altında kalan kimsesiz bir kadını görüntüleyen VG vicdansız, ama bilinen bir bina yangınını ilk görüntüleyen VG için “amatör kamera”, “yoldan gecen vatandaş çekti”, alt yazıları ile abonelerine servis edildi. Sonuç medya karşısında VG yine 1-0 önde.

blank

Sevgiyle Kalın.

Hasan YEDİYILDIZ / MEDYABEY

hyediyildiz@gmail.com

 

 

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR