Magazin

Vefatının 18. yılında Barış Manço’yu adam olacak çocuklar çok özlüyor…

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Barış Manço, aramızdan ayrılalı tam 18 yıl geçti. Türk müziğinde Anadolu Rock’ın kurucu isimlerinden Barış Manço’yu “Adam Olacak Çocuk’ları çok özlüyor… Ülkemizin hem eserleri hem de programları ve felsefesi ile kültür ve barış elçisi olan Barış Abisi, namı diğer Barış Çelebi’si Barış Manço’nun ölümünün 18. yılında hasretle anılıyor. Yeni nesil için bir de biz tanıtalım dedik… Kimdir Barış Manço? Barış Manço şarkıları ve eserleri hakkında kısa bir gezintiye hazır mısınız?

1 Şubat 1999 tarihinde aramızdan ayrılan Barış Manço, tıpkı programındaki gibi 7’de 77’ye herkesin gönlünde yaşamaya devam ediyor.

200’den fazla beste, 12 Altın 1 Platin Albüm milyonlarca seven

Barış Mançonun hayatını kısaca özetlemek gerekirse; 200’den fazla beste, 12 Altın ve bir Platin albüm, milyonlarca seven diyebiliriz. Bir dünya vatandaşı olan Manço bugün hala hayattaki birçok sanatçıdan çok daha fazla tanınıyor ve dinleniyor. Manço ilköğretim ders müfredatında da yer alıyor. İşte o duayenin hayatının kısa bir özeti…

Barış Manço’nun yaşamından kesitler…

Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi Mehmet Barış adını verdi.
Üç yaşındayken anne babasının ayrılığından sonra Barış Manço, babası ile yaşamaya başladı. Ortaokulu yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde okuyan Manço, 1959’da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrılarak, eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı.

1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock’n roll coverları yaparken, Barış Manço’da ilk bestesi Dream Girl’ü bu dönemlerde yaptı ve Ankara’da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu. İkinci grubu Harmoniler’de yine Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşları vardı. 1959’da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi.
1960’lı yıllarda müzik hayatına atılan Barış Manço, beste yapmaya ve çeşitli gruplarla çalmaya başladı. 1968 başında Kaygısızlar grubu ile çalışmaya başlayan Manço grupla birlikte plak çıkardı. Barış Manço ve Kaygısızlar’ın Sayan’dan çıkardığı, Kol Düğmeleri / Big Boss Man / Seher Vakti / Good Golly Miss Molly parçalarını içeren bu ilk plak 1968’de yayınlayıp oldukça geniş bir popülarite elde etti.

Dağlar Dağlar dedi Türkiye’yi titretti

1969 yılı sonunda Kaygısızlar ile yollarını ayıran Manço daha sonra Dağlar Dağları yayınladı. 700.000’den fazla satan Dağlar Dağlar plağı Manço’ya kariyerindeki tek Platin Plak Ödülü’nü kazandırdı.

MançoMongol Dönemi

Dağlar Dağlar’ın başarısı ile Türk müziği piyasasında büyük ses getiren Barış Manço, 1970’te Türkiye’de ender görülen bir işe imza atıp zaten ünlü olan Moğollar ile güçlerini birleştirme kararı aldı. Grubun adı da “MançoMongol” (Manchomongol) olarak değişti.

İşte Hendek İşte Deve 

Barış Manço Moğollar ile “İşte Hendek İşte Deve”, “Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle” ve “Binboğanın Kızı”‘nı kaydetti. “İşte Hendek İşte Deve”, de tıpkı Dağlar Dağlar gibi büyük beğeni topladı ve adını Barış Manço klasikleri arasına yazdırdı. Manchomongol 1971’in Haziran ayında gruptaki anlaşmazlıklar ve Barış Manço’nun sağlık sorunları nedeniyle dağıldı.

Bremen Mızıkacılarından Arkadaşım Eşşek’e

https://www.youtube.com/watch?v=7jTbMOzRRVQ

Tekrar müzik hayatına dönen Barış Manço, 80’li yıllarda “Sözüm Meclisten Dışarı”, “Estağfurullah… Ne Haddimize!”, “24 Ayar”, “Değmesin Yağlı Boya”, “Sahibinden İhtiyaçtan”, “Darısı Başınıza” isimli albümleriyle popülerliğini artırdı. Manço bu dönemde “Arkadaşım Eşek”, “Dönence”, “Hal Hal”, “Halil İbrahim Sofrası”, “Bugün Bayram”, “Domates Biber Patlıcan”, “Kara Sevda”, “Can Bedenden Çıkmayınca” ve “Nane Limon Kabuğu” gibi hit şarkılara imza attı.

Adam Olacak Çocuk, 7’den 77’ye… 

1988’de Barış Manço’yu başta çocukların olmak üzere herkesin sevgilisi yapacak “7’den 77’ye” programı başladı. TRT’de yayınlanan bu programda TV ekibi 150’den fazla ülkeye gidip, oraları seyircilere tanıttı. “Adam Olacak Çocuk” ile de çocuklara yeteneklerini sergileme fırsatı veren Manço, dönemin en başarılı televizyon yüzü oldu.

Müsadenizle Çocuklar klibi tam bir efsaneydi!

90’lı yılların unutulmaz klibinde Barış Manço adam olacak çocuklarını toplamış onlara kol kanat germiş ve bugün Türk müziğinde çok önemli yerlere gelmiş onlarca sanatçıyı bir klipte toplamış yine babalığını göstermişti… 

Neden vefat etti?

Barış Manço, 31 Ocak 1999 gece saat 23:30 civarında İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi’nde aynı gece saat 01:30’da hayatını kaybetti.
1991 yılında Devlet sanatçısı unvanı alan Manço’nun cenazesi için devlet töreni düzenlendi. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi’ne getirilerek tören düzenlendi, akabinde Levent Camisi’nde cenaze namazı kılındı ve Kanlıca’daki Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Spotif’de barış Manço rüzgarı dinmiyor!

Barış Manço Spotify üzerinden her ay ortalama 140 bin kullanıcı tarafından dinleniyor. Dinleyici profiline bakıldığında yüzde 70’inden fazlasının erkek dinleyici olduğu görülüyor. Mançoyu ise gençler dinlemeye doyamıyor çünkü Barış Manço’yu en çok dinleyen yaş aralığı ise 18-22. Bu bile onun ne kadar yeri doldurulamaz bir sanatçı olduğunun ispatı. Çünkü o vefat ederken doğanlar bugün en çok onu dinliyor…

İşte Spotif Barış Manço TOP 10

Gülpembe
Anlıyorsun Değil Mi?
Alla Beni Pulla Beni
Dağlar Dağlar
Kol Düğmeleri
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa
Kara Sevda
Unutamadım
Gibi Gibi
Arkadaşım Eşşek

Başa dön tuşu