Yerli Dizi

jALE ŞEN / VİCDAN VE CİNAYET’İN BAŞINA GELEN KÜÇÜK AĞA’NIN BAŞINA GELİR Mİ?

Cinayet’in gününü değiştirerek Pazar saat 23:15’e alan Kanal D bir dizi katliamına daha imza attı. Bitirmeye karar verdiği ‘iyi iş’lerinin önce gününü ve saatini değiştiren kanal, daha birini bitirmeden yeni dizilerini sırayla devreye sokuyor. Aslında bir ilke tanıklık ediyoruz biz de bu sayede farkında değiliz ama. Kanal D bir yeniliği sunuyor bize; 7 bölüm halinde diziler sokuyor devreye, tam alışmışken izleyici o işe hop bitiriveriyor! Yeni moda bu olsa gerek. Trendlerin ası Kanal D, yenilikçi kanal!

Ve işte Türkiye’nin dizisavar kanalı Kanal D’de bu akşam (salı!), başrollerinde Birce Akalay (Sinem), Sarp Levendoğlu (Ali) ve Emir Berke Zincidi (Mehmet Can)’nin olduğu, her salı karşımızda olacak (günü değişmezse tabii eğer), Yeşilçam-Ağalı Konaklı kırması yepyeni dizimiz Küçük Ağa başladı!

kucuk-aga2

 

Yapımcılığını Erler Film’in (Yeşilçam kokması da bu yüzden) üstlendiği Küçük Ağa’da diğer oyuncular Zeki Alasya(Mehmet Ağa), Kayhan Yıldızoğlu(Burhan Dede), Şükrü Türen(Adnan), Nazan Diper(Esma), Banu Zorlu(Yeşim), Hakan Bilgin(Maho), Ruhsar Öcal(Nur). Senaryosunu Baba Ahmet Yurdakul, Sinan ve Ozan Yurdakul Kardeşler’in (Coen kardeşlere atıf yaptım da) yazdığı dizinin yönetmenleri Aysun Akyüz ve Erol Özlevi. Ahmet Yurdakul, Arka Sokaklar’ın senaryosunu da yazan isimdir. Bu işte kendisine oğlu Ozan Yurdakul da eşlik etmiştir. Her iki yapım da Erler filme ait olduğuna ve senaristleri de aynı olduğuna göre Küçük Ağa’nın bu kadar emniyetle içli dışlı olmasına şaşmamak gerek!

Yer Gök Aşk dizisinin yönetmenliğini yapmış olan Aysun Akyüz’ün daha önceki işleri, yardımcı yönetmenliğini üstlendiği Lise Defteri, Hacı, Köprü, Yalancı Yarim, Melekler Korusun gibi işler. Sürgün ve Romantik Komedi Bekarlığa Veda filmlerinin yönetmenliğini yapmış olan Erol Özlevi de diğer yönetmen.

Kadrodaki isimlere, yönetmen ve yapımcı firmasına, sosyal medyadaki tepkilere ve ABC1 20 + grubunda 10.78 reytingle zirveye oturmasına bakıldığında Küçük Ağa tutar bir iş gibi gözüküyor. Sezercik, Ömercik çakması küçük Cancan Mehmet Can’a bakıldığında, Emir Berke Zincidi Kanal D’nin efsane dizisi Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin küçük Osman’ı zaten sevilen bir çocuk oyuncu. Kerata güzel de oynuyor. Bunun yanı sıra, Arka Sokaklar’dan dizi olayını çözmüş bir Erler Yapım-senarist Ahmet Yurdakul durumu var ki, bu isimler de Arka Sokaklar’a olduğu gibi hangi izleyici kitlesine şov yapacaklarını iyi biliyorlar! Araya Funda’dan Çaresizim’i de sıkıştırdılar. İşin içine dede-torun-nine üçlemesini de sokuşturuverince gösterinin yaş ortalaması yukarılara çıkıyor. Arka Sokaklar’da olduğu gibi yine, Mehmet Can’dan dolayı çocuklara ve ergen gençlere hitap ediyor Küçük Ağa ve böylece istenen oluyor, izlenme tavan yapıyor!

birce-akalay-kucuk-aga

Kanal D’nin ‘dizi yiyen canavar’ı tabii doğal olarak Cinayet ve Vicdan izleyicisinde olduğu gibi ‘internetten dizi izleyen yaş grubu’ olan biz orta yaşlı ve 20 yaş üstü gençlere hitap eden işleri ham yapıp, güldüren, komiklik, şaklabanlık filan yapan dizilerine el sürmeyince Küçük Ağa tarzı yapımlar tutabilir gözüküyor. İşlerinden evlerine dönüp yemeklerini yiyip de televizyonun karşısına geçip çay içip çekirdek çitleyen 25 yaş üstü izleyici ertesi gün erken kalkıp işe gideceğini düşününce genelde sevdiği dizileri internetten izleme yolunu seçiyor. Reklam yok, böyle olunca uzun aralar yok. Daha yaşlı-emekli grupsa zaten interneti de kullanamadığından televizyondan izliyor. O da Yeteneksizsiniz izliyor, Arka Sokaklar izliyor, işte şimdi de eğlencelik yeni dizisi Küçük Ağa’yı izliyor. Erler Film bu işi iyi biliyor!

Son sözüm şu ki; Vicdan’la Cinayet’in başına gelen Küçük Ağa’nın başına gelmez. Eski Yeşilçam filmlerinden devşirme, yarı şehirli yarı ağalı, Urfa’lı-İstanbul’lu, güldürmeli, komikli filan, arada Arka Sokaklar’a da gidip gelen Cancan’lı dizimiz hayırlı uğurlu olsun!

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu