YazarlarımızYerli Dizi

Vitrininde iyi oyuncuların yer aldığı dizi: Zengin ve Yoksul

Mehmet Yiğit Alp’in yapımcılığını, Deniz Yorulmazer’in yönetmenliğini üstlendiği , Atv’nin yeni dizisi Zengin ve Yoksul 7 Nisan Pazar akşamı ilk bölümüyle izleyici karşısına çıktı. İlk bölümü, hakkında yazacağım için izlemiş olsam da, konu ilerledikçe beni sardı ve sonuna dek izledim. Özellikle Binnur Kaya, Osman Sonant , Tuna Orhan ve Eren Hacısalihoğlu olması sebebiyle tanıtımları televizyonda dönerken ayrıca merak da etmiştim. Ki Binnur Kaya yine hangi işin içine girse o işe ayrı bir ışık, ayrı bir hareket getirmesiyle Zengin ve Yoksul’da da kendini belli etti. Kaya’nın diyaloglarını duymak için onun sahnelerini bekler oldum diziyi izlerken.  Bundan 5 yıl önce Fox tv’nin fenomen dizisi O Hayat Benim’deki  Yeşim Ceren Bozoğlu’nun canlandırdığı Nuran karakteri ne ise Zengin ve Yoksul’daki Binnur Kaya’nın hayat verdiği  Berrin de o olacak, kesin!

Adından da belli olduğu gibi fakir bir mahallede yaşayan, iki kızı Nihal ve Aysel’i zengin kocalarla evlendirmeye çalışan bir kadın olan Berrin’le, onun zengin bir aileye gelin giden kız kardeşi Meral’in hayatı üzerinden giden dizide, yine bolca aldatma, yalan, entrika, hırs ve intikam izleyeceğiz. Küçüklüğü kuzeni Aleyna’nın eskilerini giyerek geçen Aysel’in kuzenine içten içe beslediği kin, Meral’in zengin kocası Aziz’in (Osman Sonant), karısının kuzeniyle yaşadığı ilişki, Karam’ın (Gökhan Alkan)babasının ölümüne sebep olan Aziz’e olan kininden dolayı intikam planları kurması ve bu yüzden Aysel’e yakınlaşması…Çok tanıdık değil mi hepsi de? Evet öyle ama fakir mahallede geçip de zengin tarafın da hayatına şahit olduğumuz hikayeler bizim izleyicimizin sevdiği konular. En yakın zamana ait aklıma gelen O Hayat Benim, Kara Ekmek ve Merhamet dizilerinde olduğu gibi…Oyuncu kadrosunun güçlü olmasının yanı sıra hikayede özellikle fakir olup da özü sözü bir, lafını sakınmayan, kendini, ne olduğunu saklamayan bir karakter varsa, dram ağırlıklı gözükse de komediye de yer veriliyorsa, şahsına münhasır karakterleri de ekledinizse o iş bizde izleniyor.

Senaristliğini Hatice Meryem ve Yelda Eroğlu’nun yaptığı Zengin ve Yoksul, her ne kadar klişe bir hikayeye hizmet etse de özenle oluşturulmuş oyuncu kadrosu ve ilk bölümde takılmadan akan sahneleriyle gayet izlenebilir bir iş olmuş.

Netflix’ten muhteşem bir belgesel; Our Planet

Daha önce, Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterildiğinde tümizleyenleri kelimenin tam anlamıyla ‘yerine çivilemiş’ olan Our Planet (Gezegenimiz) belgeseli  5 Nisan Cuma günü Netflix’te tüm bölümleriyle gösterime girdi. BBC’nin ödüllü ‘’Planet Earth’’,’’Blue Planet’’ ve ‘’Frozen Planet’’ üçlemesinin yönetmeni olan Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği işbirliğiyle hayata geçirildi.Toplamda 8 bölümden oluşan belgesel’in Türkçesini seslendirme sanatçısı ve tiyatrocu Mazlum Kiper seslendiriyor.

Esas amacı ‘’elimizde kalan doğa harikalarına göz atmak ve doğanın gelişimi için korumamız gerekenleri ortaya çıkarıp gözler önüne sermek’’ olan Our Planet aslında bir nevi ‘’umut’’ belgeseli.

Dünyanın en değerli canlı türlerini ve en hassas yaşam alanlarını gözlerimizin önüne seren Our Planet belgeseli her bölümüyle bizlere ayrı bir sorunu hatırlatıyor. İzlediklerinize hayran kalırken bu canlıların yaşam alanlarının yok oluyor olmasına üzülüyorsunuz. Ve bunu aslında şu an izlerken bir yandan da o canlıların yaşam alanlarına bizlerin müdahale ettiğimiz gerçeğiyle bir kez daha karşılaşıyorsunuz. Diğer yandan da tüm bunlara rağmen o yaban hayatının devam edişini hayranlıkla izliyorsunuz.

30 yıldan fazla süredir doğa belgeselleri çeken Alastair Fothergill Netflix’e çektiği bu muhteşem belgeselde, her bölümde ayrı bir soruna dikkat çekmek istemiş ve daha çok insana ulaşmayı hedeflemiş. Dolayısıyla da tüm bölümler ‘’seyirciye çağrı’’ niteliğinde mesajlarla bitiyor. Zaten Our Planet belgeselini ‘esaslı’ ve ‘anlamlı’ kılan da bu.

Çekimleri  4 yılda tamamlanan, 50 ayrı ülkede çekimleri yapılan, dünya prömiyeri İngiliz Kraliyet Ailesi, David Beckham ve çok özel davetliler eşliğinde Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde gerçekleşen Our Planet (Gezegenimiz) belgeselini mutlaka izleyin!

JALE ŞEN/MEDYABEY

jaleshen@gmail.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu