Teknoloji

WhatsApp’ı Zuckerberg’e satan kurucusundan derin pişmanlık itirafı

Whatsapp’ın kurucusundan pişmanlık  itirafı geldi…  Popüler uygulamanın kurucusu Brian Action, “WhatsApp’ı sattığım için pişmanım!” diye konuştu. Acton, kurduğu şirketinden kendi isteğiyle ayrılmıştı. Başarılı girişimci,  şirketten ayrılışının üzerinden bir yılın geçmesinin ardından sessizliğini yaptığı flaş açıklamalarla bozdu.

ACTON: “BU KARARIN AĞIRLIĞIYLA YAŞIYORUM!”

Brian Acton, pişmanlık açıklamasında “Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” ifadesine yer verdi.

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ı 2009 yılında Jan Koum ile birlikte kuran Acton, Forbes dergisini konuştu. Acton, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satmış ve tüm dünya bu astronomik rakamlı satışa odaklanmıştı.

 MİLYONLARCA DOLARDAN VAZGEÇTİ

Acton, bu yılın başında patlak veren Cambridge Analytica skandalı sonrası Twitter üzerinden başlatılan “Facebook’u Sil” kampanyasına da destek vermişti. Acton,  teknoloji alanında son yılların en büyük satışına imza atmasına karşın, pişman olduğunu açıklamasıyla yeniden medyanın gündeminde.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg başta olmak üzere şirkette çalışan yöneticilerle olan görüş ayrılığına değinen Acton’ın, “Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar” açıklaması dikkatlerden kaçmamıştı.

Dünya genelinde 1.5 milyarın aşkın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp’taki kullanıcı gizliliğine vurgu yapan Acton,  Eylül 2017’de Facebook’tan, 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan vazgeçerek şirketten ayrılmıştı.

MARK ZUCKERBERG’E TEK ADAM ELEŞTİRİLERİ YÜKSELİYOR

2018 yılının Mayıs ayında da Brian Acton ile birlikte WhatsApp’ın diğer kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un 2012’de 1 milyar dolara satın aldığı Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger de istifa kararı almıştı. Instagram’ın kurucuları “Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için ayrılıyoruz” açıklaması yapmıştı.

Facebook’un satın alıp, bünyesine kattığı bu iki büyük platformda yaşanan son gelişmeler, sonrası sosyal ağdaki güç savaşları da tekrar gündeme geldi. Mark Zuckerberg’in “tek adam” vizyonu ile ters düşen yöneticilerin birer birer şirketteki görevlerinden ayrılma yoluna gitmesi, Facebook’taki yönetim anlayışına yönelik eleştirilerin de artmasına neden oldu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu