ManşetYazarlarımız

Ya Herşeyim Ya Hiçim iddialı geliyor

JALE ŞEN/MEDYABEY

http://jeansmisin.com


İşte yepyeni bir dizi daha; Ya Herşeyim Ya Hiçim. Bu Hümeyra’nın şarkısı değil miydi? Ya Herşeyim Ya Hiçim Sorma dünya ne biçim bir kördüğüm içim…Aslı da söyledi bu parçayı. Vesileyle dinlemeli şimdi yazıyı yazarken bir yandan hem.
Diziye dönelim biz şimdi. (Dönemiyorum şeker okur dönemiyorum. Niye? Çünkü evden bir ses yükseldi ”acaba bir sosisli yapabilir misin, acı sos, mayonez, turşu da olsunnn”. Büfe işletiyorum sanki. Bekleyin geliyorum hemen). İşte geldim.

Geçen sezonun en çok izlenen işlerinden biri,Pazartesinin ası Paramparça’nın (ben Keriman(Nursel Köse) için izliyordum doğrusu) yapımcısı olan Endemol Shine Türkiye, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yapacağı Ya Her Şeyim Ya Hiçim adlı diziye imza attı. Sorak’ı tanıyoruz hepimiz zaten; Vizontele, G.O.R.A, Yahşi Batı ve Aşk Tesadüfleri Sever gibi kaliteli işlerin yönetmeni kendisi. Ömer Faruk Sorak’ın bundan önce 2 diziye daha yönetmenlik yapmışlığı var. Aslında benim bildiğim Güneş Yanıkları dizisinin ilk bölümüne yönetmenlik, Star’ın Aşk ve Gurur adlı dizisine de danışmanlık yaptığı. Bu diziye de yazık oldu ya arada söyleyeyim bari hazır yeri gelmişken. Sağlam oyuncu kadrosuna sahip bir işti Aşk ve Gurur. Yıldız Kenter, Nejat İşler, Başak Köklükaya, Can Gürzap, Burak Sergen gibi çok iyi oyuncuları vardı ve dizinin müzikleri de senaryosu da kaliteliydi. Güzel işti yani ama reyting kurbanı oldu o da pek çok kaliteli yapım gibi.

ömer-faruk-sorak

Ya Her Şeyim Ya Hiçim’de oynayacak isimlerden Ozan Güven, Belçim Bilgin ve İbrahim Çelikkol belli olan isimler şimdilik. Ozan Güven iyi güzel hoş da Belçim Bilgin’le İbrahim Çelikkol’a ben bir türlü ısınamadım nedense. İkisinin oyunculuklarını da beğenmiyorum. Ne Bilgin ne de Çelikkol bende ”ayyy nasıl bir oyunculuk yahu” duygusu uyandıramadı şimdiye kadar.

Dizinin senaryosunuysa yayınlandıkları sezonlarda en çok izlenenler listesine girmeyi başarmış Aliye (Sanem Çelik’e rağmen), Binbir Gece (Halit Ergenç bu diziyle Aliye’deki Sinan’dan sonra Onur Aksal’a geçişiyle bana ‘bu adam o adam mı’ dedirtmiş, o andan itibaren tartışmasız çok çok iyi oyuncu olduğuna karar verdiğim kişi olmuştur), Aşk ve Ceza ve tabii ki Paramparça’nın senaristi Yıldız Tunç yazıyor. Yıldız Tunç ana ekseni ‘kadın’ olan (ki bu dizide de aynı şekilde olacak yine)hikayeler yazıyor. Onun kalemi güçlü, ne istediğini bilen, kendini ezdirmeyen, gururlu kadından yana işliyor.

Ama ‘taraf tutmadan’ ”bakın bunlar da var hayatın içinde, onlar da yaşıyor” deyip para için yapmayacağı entrika kalmayan, yalancı,düzenbaz, riyakar kadını da gösteriyor seyircisine. Tunç Aliye, Binbir Gece, Aşk ve Ceza’da karakterlerini daha ‘ciddi’ ele alırken Paramparça’da işin içine ‘Keriman’ gibi bizleri gülme krizine sokan ve hatta biraz da diziyi onun için (benim olduğum gibi) izlediğimiz aykırı bir karakteri dahil ederek öngörülü bir yazar olduğunu gösterdi bizlere. Neden böyle söylüyorum, çünkü geçen sezon dizi izleyen kesim biraz sıkılmıştı fazla entrikalı, fazlaca ciddi işlerden. Biraz gülmek de istiyorduk. Tunç Paramparça’da Keriman’la birlikte bunu yaptı. İlk bölümlerini izlemeyen beni bile Keriman’la diziye çekmeyi başardı.

Belçim Bilgin’in idealist bir çocuk doktorunu canlandıracağı dizi Ekim ayında Fox ekranları olacak.

Bir Film…
Yazılarıın altındaki ‘tavsiyelerim’ kısmına devam…Bugün Cumartesi’ydi ya Değirmendere’nin pazarıydı, evin rutin işleriydi filan derken sonunda çayımı demleyip güzel bir film izleyebildim. 2014 yılı Afganistan yapımı film Küçük Bir Aşk Hikayesi. Konusu tamamıyle aşk değil, hayatın içinden, güzel, içli, dokunaklı bir film bu. Listeye ekleyiniz.

Bir Kitap…
Herkesin okuduğu kitapları, herkesin izlediği filmleri izlemeyi sevmiyorum evet. Ama bu başka, bu kitap iyi. Marslı. Hani Ekim ayında vizyona girecek olan Matt Damon’lı Marslı (Martian) filminin uyarlandığı kitap. Okumak güzel şey. Önce okuyun sonra izlersiniz.

Ve Bitirirken…
Tavsiye ettiğim filmleri izliyor musunuz, kitapları okuyor musunuz merak ediyorum aslında. Bir ses verin arada sizler de olmaz mı?
Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu