Yerli Dizi

YALAN DÜNYA’ NIN GÜN DEĞİŞTİRMESİNDEKİ HİKMET NE?

Kanal D’nin bu atağını anlamlandırmak bir yerlere koymak gerçekten zor.

Düşünüyorum ama bir sonuca varamıyorum.

Aklımda deli sorular ve cevapları dönüp dolaşıyor.

Yalan Dünya’nın kendi günüyle sorunu yoktu. Reyting problemi yaşamıyordu. O zaman pazartesiye alınmasının nedeni Karadayı’nın hızını mı kesmek sorusu akla geliyor?

Geliyor ama ortada da şöyle bir durum var ki Yalan Dünya-Karadayı birbirine rakip değil.Karadayı’yı her ne kadar içerikle eleştirsem de birbirlerine rakip olacak durumda değiller Yalan Dünya ile. Yani hızını kesmez kendi hızını keser gibime geliyor. İzleyici alışkanlıklarıyla oynamak hele de oturmuş diziler için çok büyük bir risktir, örnekleri çokça.

Karadayı’ yı eledik. Acun’un yarışması için gün değiştirdiği daha güçlü bir seçenek, zira şu an Kanal D’nin rakibi liderliğini elinden alan Star TV.

Yalan Dünya’nın buna gücü yeter mi?

Bir düşünelim pazartesi ilk iş günü sendromu, insanlar stres atmanın arayışında; Acun mu Gülse mi?

Yani Gülse’nin tekrarı var canlı da değil nasılsa bir bölümle kaybedecek bir şeyde yok ama dedikodu, popüler kültürde ertesi gün gündem,  geri kalmayalım bir sözümüz bizimde olsun kısmı var Acun’un.

Okulda birbirleriyle ya da iş yerinde ya da çay muhabbetlerinde kimse kimseden geri kalmamak için Acun’dan geri kalmaz gibime geliyor.

Bir de yarışmacıların fanları var ki o fanlarla baş etmek ne kadar mümkün?

Yani ekmeğine iyi yağ sürecektir kendi eliyle Acun’un. Diğer adıyla O Ses Türkiye’nin.

Zaten iyi durumda olan yarışma programının grafikleri bir hayli yükselir bu atakla bana göre.

Seyirci bu değişikliğe kızgın tepkilerde verebilir ki haklı da “alışkanlıklarımla oynama, günümü bozma” demekte.

Arka Sokaklar’a kan verme ihtiyacı dersek Huzur Sokağı sendromu Arka Sokaklar’ın karşısındayken, Dila Hanım’ın kemik izleyicisi varken Emir öyle de böyle de sallana sallana elindeki seyirciyle durumu kurtarırken,  Şubat’ın tokatı da fark edilmese de farkını yaratırken yani Arka Sokaklar kanı nereden alacak?

Behzat Ç. ile dövüştürelim mantığı varsa aman ha!..

Fenomenleşmiş Arka Sokaklar nasılsa tekrarları var öyle de böyle de izlerim izleyicisi ile Cuma’dan kan alır mı sizce? Vampir kanı verseniz nafile.

Onca yıldır kanala büyük ivme kazandırmışken bu yapılan dizi izleyicisine saygısızlık değildir de nedir?

Normal şartlarda bu tavır Kanal D’nin alışıldık tavrı değildir.

Geriye kalan tek çıkarımsa;

Bu yapılan hamlelerin hiçbiri de yapımların iyiliği için düşünülmüş hamleler değil, basbayağı Star TV-Kanal D kapışmasıdır.

Yıllardır birinciliği kaptırmayan kanal telaşa düşmüş akıllı olduğu düşünülen ama içinde ne kadar akıl barındırdığı tartışılacak bu hamlelere girmiştir.

Ne Arka Sokakların ivmesi ne de Yalan Dünya’nın izleyicisi düşünülmüştür. Düşünülen Kanal çıkarıdır.

Yarışların raconu budur ancak eskiden bu kadar hissedilmezdi bu savaşlar. Çünkü eskiden kanallar arasında centilmenlik anlaşması vardı. Şimdiyse o anlaşmalar yine var ama içi boşaltılmış bu yüzden de raconlar kapitalist mantığın en sert haliyle uygulanıyor.

Aklımdaki deli soruların deli cevapları bunlar.

Ama doğruyu söylemek gerekirse Türk izleyicisine bu müstahak. Toplumsal bilinçten uzak tam yetkiyi verdik onlara zamanında, şimdi serzenişte bulunsak bile atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti…

OYA TEKİN / MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

  1. bence o ses türkiyeden çok leyla mecnunla kapışması gibi geliyor bana. çünkü 2 dizide farklı günlerde başarılı olmalarına rağmen uzun süredir birbirine sallıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu