Yazarlarımız

YALAN DÜNYA’DA GÜLSE BİRSEL’İN NİŞANTAŞI RUHUNA İHTİYACI VAR

Ben de Türkiye’de sitcom denilince Gülse Birsel’e özel paragraf açılması gerektiğini düşünenlerdenim. Gülse Birsel’in ciddi bir kariyeri olduğunun farkında olanlardanım..Bu yazının amacı da Gülse Birsel’in kalitesini sorgulamak değil tabii ki. Ama galiba Yalan Dünya özelinde ne zamandır yazmak istediğim düşüncelerimi paylaşmanın zamanı geldi.

Yalan Dünya, giderek daha “mat” bir projeye dönüşmeye başladı benim için. İzlediğim dizideki yavanlığın adını koymak için bir süredir düşünüyorum..

Eğer bir dizide özgün karakterler olmalı diyorsanız Yalan Dünya’da onlardan bir sürü var…Olgun Şimşek’in “Selahattin”, Gupse Özay’ın “Nurhayat”, Gonca Vuslateri’nin “Vasfiye Teyze”, Hakan Meriçliler’in “Çağatay”, İrem Sak’ın “Tülay”, Nihal Yalçın’ın “Açılay”, Derya Karadaş’ın canlandırdığı “Zerrin” karakterlerinin hepsi ayrı bir fenomen; eyvalllah…Bu rollerin dışındakilerin de bu saydıklarımdan çok farkı yok aslında.

Karakterlerin başarısının oyunculuk başarılarıyla da atbaşı gittiği işlerden biri Yalan Dünya; tiplemeler başarılı ama oyunculuklar da karakterlerin gerisinde değil. Altan Erkekli, Füsun Demirel, Olgun Şimşek, Hümeyra, Hasibe Eren gibi başarılı oyuncular Yalan Dünya’nın yine artılarından.

 

Yalan Dünya’nın reklamcıların çok sevdiği bir iş olması, dizinin çok fazla reklam alan işlerden biri olması da ayrı bir başarı, tamam…Reklam demişken projede oynayan birçok ismin önemli markaların reklam yüzü olmasını da es geçmeyelim..Bu da Yalan Dünya’nın ya da Gülse Birsel’in başka bir başarısı…

Ama ben yine de bir izleyici olarak ekranda gördüğümü esas alırım.

Ekranda izlediğim Yalan Dünya dizisi beni bir izleyici olarak yeterince heyecanlandırmıyor. Acaba bu durum, Gülse Birsel’in de dizinin bölüm senaryosunu yazarken yeterince heyecanlanmamasından kaynaklanıyor olabilir mi diye sormadan edemiyorum.

Yalan Dünya’dan beklediğimiz mizah ekrana yeterince yansımıyor. Birbiriden yetenekli oyuncuların canlandırdığı karakterler adeta gövde gösterisi yapıyorlar ama tüm o trafik sonucunda ortaya çıkan hasat çok anlamlı durmuyor. Masada mükemmel görünen ama lezzeti olmayan bir yemekten çok farklı değil Yalan Dünya’nın bugünkü görüntüsü…

Medya sitelerinde Yalan Dünya’da geçen ilginç ya da komik sahneleri içeren videoları gören var mı? Ya da Yalan Dünya ile ilgili ortalıkta dolaşan haberlerin kapladığı hacmi yeterli bulan var mı? Sosyal Medya’da Yalan Dünya’nın estirdiği bir rüzgar oldu mu hiç? İzleyicinin diziye ambargo koyduğunu iddia eden biri olmadığına göre bu sessizliği bu heyecansızlığı nasıl anlamamız gerekiyor?

Yalan Dünya için reytingler ne diyor derseniz, en son yapılan ölçümlerde dizi Total’de 3.24 reyting, 7.46 share ile 22. oldu. AB’de ise 6.20 reyting, 15.66 share ile 6. sırada yeraldı. Yalan Dünya, tam bir AB işi. Total’de aldığı sonucun çok da önemi yok. Beni okuyanlar bilir ki ben reyting sonuçlarından bağımsız olarak düşüncelerimi paylaşıyorum.

Bir Gülse Birsel izleyicisi olarak artık onun Yalan Dünya’dan sonraki projesini merak ediyorum. Bu saatten sonra Yalan Dünya’dan izleyici olarak bir beklentim kalmadı.

Yalan Dünya fanları ki öyle bir grup var mı onu da bilemiyorum; beni affetsinler. Ama Avrupa Yakası’ndan sonra Yalan Dünya beni fazla cezbetmedi.

Heyecansız Cihangir muhabbetlerinden sonra Gülse Birsel’de “Nişantaşı Ruhu”nun yeniden zirve yapacağı günleri iple çekiyorum.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

https://twitter.com/SadanKaba2

https://www.facebook.com/medyabey

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı