YaşamYazarlarımız

Yapay zeka, robot sevgili, insansız aşk ve yabancılaşma

Dünyada yalnızlık iyiden iyiye artacağa benziyor. Sanal aşk, sanal kavga, sanal hayatlar, sanal mutluluklar derken bilim de bu sanallığın somutlaşmasına ön ayak oldu. Bilim adamları robot sevgili üretiyor. 

İletişim organlarının artmasıyla, yüz yüze iletişimin bitme noktasına geldiği günümüzde kişilikler de değişmeye başladı. Artık kimse kimsenin kahrını, kaprisini çekmek istemiyor, canı sıkılan restini çekip gidiyor. İnsanlar giderek küçük teknolojik aletlerin esirliğinde yalnızlığa mahkum oluyor. Bilim adamlarının son uğraşları ise bu bireyselleşmeyi ve yalnızlaşmayı hatta yabancılaşmayı körükleyen cinsten. Artık insandan değil robottan sevgilimiz olacak.

Önümüzdeki 10-15 yıl içinde hayata geçirilmesi beklenen robot sevgililerin kapris yapmayan, tartışmayan, söylenmeyen şekilde ayarlanacakları düşünülüyor. Konuyla ilgili olarak ilişki ve seks uzmanı Doktor Laura Berman Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, gelecekte “Canlı gibi” görünen robotların insandan ayırt edilemeyeceğini, yapay zekaları sayesinde de “insani hislere” de sahip olacağını belirtiyor.

Robot ama insani hislere sahip!

İnsanların, robotlara sarılabilceği ve hatta cinsel ilişkiye bile girebileceğini belirten Berman, “Robotunuzun ses tonunu ayarlayıp, kulağınıza fısıldamasını sağlayabilirsiniz” diyor.

Bu durum özgün senaryo dalında Oscar ödülü alan “Her” (Aşk) adlı filmindeki “Samantha”  karakterinin gerçekten var olabileceğinin bir göstergesi. Zaten Berman da bunu doğruluyor Berman “Yeni telefon uygulaması ‘Invisible Boyfriend’in (Görünmez Erkek Arkadaş) şimdiden kullancısına sanal sevgiliye aşk mesajları atıyor.” diyerek konunun altını çiziyor.

Dünya yaşanılmaz bir yer olmaya doğru gidiyor. Böyle giderse Matrix de fantastik bir bilim kurgu olmaktan çıkacak gibi. Zaten doğal yaşamın da katledildiği vitaminlerin hap olarak alındığı günümüzde yakında bu gidişle yemek yeme ihtiyacı da kapsüllerle giderilebilir. Bununla birlikte üreme için kurulan sperm bankaları da yine insanların birbirleriyle temas etmeden insan neslinin devam etmesi imkanını sağlıyor.

Peki dünya nereye gidiyor?

Babası belirsiz ya da annesi belirsiz kiralık rahimlerde dünyaya gelen çocuklar gelecekte aidiyet duygusunu yaşamadan ne kadar dünyada var olabilecek ve kimliklerini bulabilecek. Teknoloji dünyayı ele geçirdiğinde ırk ve din savaşları yerine insanlarla robotların mı mücadeleleri başlayacak. İnsan ürünü olan yapay zeka ya insan beyninden daha zeki olursa sonuç ne olacak. Doğrusu gelecek endişe vermeye devam ediyor.

Neslihan Sultan PALA/MEDYABEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu