Yerli Dizi

Yapımcı ve senaristlerin tükenmişliği esef verici / Filiz Özkol yazdı

Ünlü astrolog Filiz Özkol’un yerli dizilere karşı ilgisi devam ediyor. Özkol, yeni dizilerin izleyiciyi yeterince saramamasının nedenlerini yazdı. Filiz Özkol, yeni dizi projeleri konusunda yapımcı ve senaristlerin adeta tükendiğini dile getirdi.

İşte, Filiz Özkol’un yeni dizilerdeki yavanlık konusuyla ilgili değerlendirmesi:

Destekten TR

*******************************

Destekten TR

TV’lerde bir dizi furyasıdır gidiyor. Ben dahil çoğumuzu esir eden bu furyada, ne yazık ki keyifle izlenebilecek olanları cımbızla çekmek zorunda kalıyoruz. Eskiden seyretmeye doyamadığımız, gün saydığımız, başladığı saatlerde sokaklarda sadece kedilerin ve köpeklerin cirit attığı, nefeslerin kesildiği ve bir dahaki yayın gününe kadar tüm hafta boyunca sayıkladığımız o güzelim dizilere ne oldu ? Nazar mı değdi? Yoksa biz mi artık baştan savmaya başladık ?

Destekten TR

Yapımcılar mı suçlu, oyuncular mı yetersiz?

Bir türlü ekrana çekemedikleri bir kitle ile boğuşup duruyorlar. Dizinin daha başını anlamadan, “Konusu neymiş acaba?” sorgularımız sürerken; pat yayından kalkıvermiş…

Hatta bazılarında yaratıcılık sıfır. Her işin kolayına kaçılmış durumlar diz boyu. Peki ya eski Türk filmlerinin bire bir kopyalanarak yeniden çekilip, diziyi daha iyi hale getirmek için yine eski şarkıların cover şekliyle senaryoya yapıştırmasına ne dersiniz?

Mesela son günlerde yayınlanan “AŞK YALANI SEVER” dizisi beni eskilere götürdü… Yeni nesil için belki güzel bir dizi ama; başrolde sevgili Türkan Şoray’ın, dede rolünde ise rahmetli Hulusi Kentmen’in oynadığı bir filmin bire bir kopyası. Yapımcıların ve senaristlerin bu derece tükenmişlikleri ekranlarda esef verici. Ekonomik korkular yüzünden gecekondu misali dizilerin ardı ardına patlaması bazen astarını yüzünden pahalı yapıyor.

Bir zamanlar “Pembe Brezilya” dizileri vardı; 3. sınıf senaryoların 3. Dünya ülkelerine satıldığı… Bu durum insanın aklına ister istemez “sanatta geriye mi gidiyoruz?” sorusunu getiriyor.

İnşallah hepimiz haksız çıkarız… Yerin kulağı duysun da, bir şeyler düzelsin…

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR