GündemMedya

Yargıtay Rasim Ozan Kütahyalı ile ilgili kararını verdi

Fatih Terim’e basın yoluyla hakaret ettikleri iddiasıyla iş adamı Ünal Aysal’ın 10 ay, gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’nın ise 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığı yerel mahkeme kararıyla ilgili flaş gelişme.. Hapis cezalarının Yargıtay tarafından bozulduğu haber veriliyor.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLDİ

Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin bozmaya ilişkin ilam kararında, sanık Rasim Ozan Kütahyalı’nın televizyoncu ve gazeteci olduğu belirtilerek, müşteki Fatih Terim’in olay tarihinde Galatasaray teknik direktörlüğünden ayrılarak milli takım teknik direktörlüğüne geçtiği vurgusu yapıldı.

Kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre eleştiriye katlanma sınırı daha geniş olan Fatih Terim ile Galatasaray Başkanı olan diğer sanık Ünal Aysal’ın eylem itibarıyla gündemde ve kamuoyunun ilgisinde olan konu ile ilgili olarak zıt açıklamalar yaptıkları kaydedildi.

Kütahyalı’nın bu ortamda, kimin doğru söyleyip söylemediği yönünde kamuyu aydınlatmak için Terim ile diğer sanık Aysal arasında geçen mesajlaşma içeriklerini, haber verme kurgusu ve ağır eleştiri sınırları içerisinde Terim’e doğrudan hakaret etme, küçük düşürme amacı taşımadan, değer yargıları içerisinde kamuoyuna sunması eyleminde basın özgürlüğü kapsamında hareket ettiği ifade edilen kararda, bunlar gözetilmeden yerel mahkemece beraati yerine mahkumiyetine karar verildiği vurgulandı.

“FATİH TERİM’İN RIZASI DIŞINDA…”

Davanın diğer sanığı Ünal Aysal’ın, mesajlaşma içeriklerini Terim’in rızası dışında diğer sanık Kütahyalı’ya vermesi eyleminde aleniyet unsurunun gerçekleşmesi nedeniyle “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçu kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Kütahyalı’nın eyleminin basın özgürlüğü kapsamında kaldığı ve suç oluşturmadığı vurgulanan kararda, ayrıca Aysal’ın, sanık Kütahyalı’nın ‘mesajlaşma içeriklerini yayınlamasına’ iştirak etme eylemi nedeniyle de mahkumiyetine karar verilemeyeceği ifade edildi.

Kararda, Aysal’ın suç tarihinde 65 yaşını doldurduğu ve daha önce sabıkası bulunmadığı gerekçesiyle hakkında hükmedilen kısa süreli hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi gerektiğinin gözetilmediğine değinildi. Sanık avukatlarının temyiz itirazları yerinde gören Yargıtay, yerel mahkemenin kararının kısmen aykırı olarak bozulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu